Startuje 22. edycja największego festiwalu muzycznego w Polsce! Open’er Festival potrwa do soboty
W tym artykule:
Kto wystąpi na festiwalu?
Jak przystało na jeden z największych europejskich festiwali muzycznych, Open’er proponuje słuchaczom całą gamę fantastycznych artystów - od polskich niszowych wykonawców po międzynarodowe supergwiazdy ze szczytów list przebojów. Koncerty zawsze odbywają się symultanicznie na czterech scenach – Main Stage, Tent Stage, Alter Stage, Flow Stage. Każda z nich ma swój klimat i własne przeznaczenie.
- Main Stage - największa scena festiwalu przeznaczona na koncerty największych gwiazd danego dnia
- Tent Stage – druga co do wielkości scena znajdująca się pod dużym namiotem – koncerty artystów średniego szczebla
- Alter Stage – scena alternatywna, mniejsza przestrzeń pozwalająca na “bliższy kontakt” z artystą
- Flow Stage – scena “klubowa” skupiająca DJ-ów, wykonawców muzyki elektronicznej.
Do największych międzynarodowych gwiazd tegorocznej edycji należą m.in.: Massive Attack, Muse, Nine Inch Nails czy Linkin Park. Nie zabraknie też przedstawicieli polskiej sceny muzycznej – w Gdyni wystąpi Chivas, Bambi, Pezet, Wiktor Dyduła, Kaśka Sochacka, Mela Koteluk i inni.
Zmiany organizacji ruchu znajdziesz tutaj Nie samą muzyką Open’er żyje...
Z biegiem lat Open’er Festival stał się czymś znacznie więcej niż tylko serią koncertów. Na terenie festiwalu uczestnicy mają do dyspozycji dziesiątki aktywności, spośród których wiele reprezentuje wysoką wartość artystyczną i pozwala festiwalowiczom poszerzać kulturalne horyzonty. W tym roku na Open’erze można będzie obejrzeć chociażby... Pana Tadeusza. Przedstawiona zostanie jednak dość nietypowa wersja tego klasyka.
Czytaj także: Tak bawiła się publiczność na Open'erze 2024.
- „Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy” to spektakl w formule koncertowo-musicalowej, akt wandalizmu na epopei narodowej - zapowiadają organizatorzy - Okazuje się, że regularna rytmika trzynastozgłoskowca to idealny materiał dla rapu. Ujawni to dobrze znany młodej publiczności… raper Koza. Za tym pseudonimem kryje się właśnie Kamil Białaszek, studiujący reżyserię na Akademii Teatralnej w Warszawie.
Poza tym między koncertami odwiedzić będzie można:
- Fashion Stage - transparentny namiot zamieni się w przestrzeń, której motywem przewodnim jest idea upcyclingu. Do współpracy zaproszeni zostali młodzi twórcy polskiej sceny modowej, którzy dzięki swoim projektom nadają ubraniom drugie życie.
- Cybermiasteczko Wojskowe - tutaj festiwalowicze dowiadują się m.in. jak obronić się przed socjotechnikami i jakie są najnowsze triki cyberprzestępców. Cyber-Żołnierze z Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni pokażą jak łatwo hakerzy mogą zyskać dostęp do telefonów, a specjaliści z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni zaprezentują radar mobilny na pojeździe JELCZ, zestawy STARLINK i zestawy satelitarne FIKUS.
- Stref NGO – miejsce dla autonomicznych organizacji pozarządowych, ceniących zaangażowanie społeczne
- Dom Qultury - przestrzeń dedykowana ogólnopojętemu “show” i różnorodnym sztukom performatywnym. Stacjonuje tu Klub Komediowy, Gender Blender, Ciężki Brokat & Glitter Confusion, Gruba i Głupia oraz Stand-up Polska.
Bezpieczeństwo i zmiany w organizacji ruchu
Jak co roku, Policja Pomorska trzyma rękę na pulsie i informuje mieszkańców o ewentualnych zagrożeniach i utrudnieniach związanych z festiwalem.
W dniach 2-5 lipca nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwać pomorscy policjanci, zarówno w mundurach z wydziałów prewencji i ruchu drogowego, jak i nieumundurowani policjanci kryminalni. Służby będą obecne głównie w rejonie imprezy oraz w miejscach, gdzie uczestnicy będą się przemieszczali, takich jak dworce czy plaża. Policjanci będą kierować ruchem na kluczowych skrzyżowaniach, zapewniając płynność przejazdu w Gdyni i Kosakowie. Będą też przeprowadzać kontrole trzeźwości kierowców wjeżdżających i wyjeżdżających z terenu festiwalu.
Zobacz także: Doja Cat Open'er Festival 2024
Podczas najbliższych dni należy spodziewać się wzmożonego ruchu na ulicach Derdowskiego i Wiejskiej. Puccy policjanci zalecają objazd na Suchy Dwór, by sprawnie poruszać się w czasie trwania imprezy. Wjazd na Opener Festiwal przez Pogórze- Suchy Dwór- Dębogórze- Kosakowo.
Mieszkańcy osiedli, między ulicami Derdowskiego i Wiejską, proszeni są o wjazd i wyjazd od strony ul. Pułkownika Dąbka.
Puccy policjanci zalecają przejazd z Rumi do Kosakowa ul. Rumską. Do Mechelinek i Rewy także przez Rumię ul. Rumską.
- Apelujemy do kierowców o zapoznanie się z wprowadzanymi zmianami i stosowanie się do poleceń osób odpowiedzialnych za kierowanie ruchem.
Bilety, czyli ile to wszystko kosztuje?
Wciąż można kupić bilety na festiwal, jednak na chwilę przed rozpoczęciem ceny wstępu są najwyższe (tzw. Final Call) i prezentują się następująco:
- karnet 4 dni - 1139 zł/os
- karnet 4 dni + pole namiotowe - 1409 zł/os
- karnet weekendowy (piątek, sobota) - 839 zł/os
- karnet weekendowy (piątek, sobota) + pole namiotowe - 1019 zł/os
- Bilety jednodniowe – 555 zł.