Taka noc zdarza się tylko raz w roku. Kraków będzie rozbrzmiewał jazzem, a na koniec jazzowy bal
- Na scenie na Małym Rynku wystąpi Małgorzata Markowska z zespołem, Krysia Stańko odda hołd Chickowi Corea, a New Bone zaprezentuje najnowszy album Sorrow. Nie zabranie też propozycji dla najmłodszych; publiczność będzie miała okazję wysłuchać projektu Tadel/Borowski/Tadel/Madej: Jazz dla Maluchów, albowiem uważamy, że edukować kulturalnie należy i trzeba od lat najmłodszych - zapowiadają organizatorzy Krakowskiej Nocy Jazzu.
Na finał wieczoru Albert Karch Ensemble & Maciej Musiał: Bal jazzowy: Ellington, Kern, Gershwin, czyli jazzowy bal inspirowany twórczością trzech legend: Duke'a Ellingtona, Jerome’a Kerna i George’a Gershwina. W programie znajdą się zarówno ich najbardziej znane kompozycje, jak i te rzadziej wykonywane – w tym utwory pochodzące z klasycznych musicali, które miały duży wpływ na rozwój jazzu w kolejnych dekadach.
- To będzie podróż przez muzykę, która położyła fundamenty pod to, czym jazz stał się później – w autorskim ujęciu i nowych, oryginalnych aranżacjach w rozszerzonym o waltornię składzie zespołu zainspirowanym nonetem Milesa Davisa - zachęcają organizatorzy.
Jazz w Nowej Hucie i na Prądniku
W ramach Nocy Jazzu na scenie plenerowej Nowohuckiego Centrum Kultury zostanie zaprezentowany projekt Jarka Śmietany z 2005 roku „A story of Polish jazz”. To kompozycja opowiadająca historię jazzu w Polsce w niezwykle oryginalny sposób. W koncercie wezmą m.in. udział: Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski czy Piotr Baron. Ponadto usłyszymy projekt Małecki/Małek/Mika.
Przy Dworku Białoprądnickim Noc Jazzu rozpocznie się koncertem Pawła Mańki. AKIMBO, to duży zespół instrumentalny z rozbudowaną sekcją instrumentów dętych, łączący wolność współczesnej muzyki improwizowanej z nowatorskim wykorzystaniem live electronics. Następnie zaprezentuje się sześcioosobowy kolektyw muzyków jazzowych, czyli The Anctimons. Na finał wieczoru usłyszymy wybitnego polskiego skrzypka jazzowego, Adama Bałdycha z projektem Adam Bałdych Quintet, w którym udział wezmą uznani twórcy młodego pokolenia jazzmanów: Marek Konarski, Sebastian Zawadzki, Andrzej Święs i Dawid Fortuna.
Z kolei w Kinie Sfinks Ośrodka Kultury Norwida, zabrzmi Krakow Improvisers Orchestra. To grupa założona w 2012 roku przez Paulinę Owczarek – dyrygentkę i saksofonistkę. Orkiestra zajmuje się wykonywaniem improwizacji swobodnej i dyrygowanej, a w jej skład wchodzą muzycy z akademickich i nieuczelnianych środowisk, reprezentujący muzykę klasyczną, free jazz i dźwiękowe eksperymenty. Ich wspólne spotkanie wyznaczyło nową przestrzeń na scenie muzycznej – dyrygowaną improwizację.
Jazz będzie rozbrzmiewał także w krakowskich klubach: Hevre, Cracow Groove Lab i Strefa. Na Kaźmierzu w ramach projektu Trzy Piętra jazzu usłyszymy Jacka Pietrzaka & Mikołaja Sikorę, Hilarious Disasters oraz projekt Szwajdych & Ghostman. Na Kopernika w tym roku króluje Strefa Młodych na Wesołej – Nowe Brzmienia Nocy Jazzu 2025, natomiast w Galerii Bronisława Chromego zostanie zaprezentowany Jazzowy Smok Wawelski, projekt przygotowany specjalnie na NOC JAZZU 2025 oraz 100 – lecie urodzin prof. Bronisława Chromego. Zespół wykona utwory jazzowe oraz rozrywkowe przygotowane przez Krzysztofa Odrobinę oraz Rafała Żura.
Bal jazzowy
Na finał wieczoru Albert Karch Ensemble & Maciej Musiał: Bal jazzowy: Ellington, Kern, Gershwin, czyli jazzowy bal inspirowany twórczością trzech legend: Duke'a Ellingtona, Jerome’a Kerna i George’a Gershwina. W programie znajdą się zarówno ich najbardziej znane kompozycje, jak i te rzadziej wykonywane – w tym utwory pochodzące z klasycznych musicali, które miały duży wpływ na rozwój jazzu w kolejnych dekadach. To będzie podróż przez muzykę, która położyła fundamenty pod to, czym jazz stał się później – w autorskim ujęciu i nowych, oryginalnych aranżacjach w rozszerzonym o waltornię składzie zespołu zainspirowanym nonetem Milesa Davisa.