W Katowicach trwają Juwenalia Śląskie. Studenci opanowali miasto. Pamiętacie jak bawiono się przed laty? Przypominamy tę wyjątkową atmosferę
W tym artykule:
Juwenalia Śląskie mają długą tradycję
Juwenalia Śląskie to coroczne święto wszystkich studentów Śląska z długą i bogatą historią. Jego lokalne korzenie sięgają pierwszej połowy lat 90., a wydarzenie wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników spontanicznej, beztroskiej, studenckiej zabawy, której towarzyszą koncerty topowych polskich wykonawców.
Wśród tegorocznych artystów znajdą się m.in. Nocny Kochanek, Ich Troje, Adi Nowak czy Loki.
Tak bawili się katowiccy studenci przed laty
W archiwum fotograficznym Dziennika Zachodniego znaleźliśmy zdjęcia sprzed kilku i kilkunastu lat. Przypominamy atmosferę studenckich korowodów, imprez w Spiżu i na Muchowcu. Tak brać akademicka bawiła się w 2013, 2018 czy … roku. Pamiętacie?
Juwenalia od czasów Nerona
Nazwa juwenalia pochodzi od łacińskiego słowa luvenalia, które oznacza „igrzyska młodzieży”. W 59 roku n. e. zapoczątkował je cesarz Neron. Rzymskie igrzyska mogą kojarzyć się z zawodami sportowymi, jednak ówczesne juwenalia formą przypominały te współczesne. Uczty, biesiady, występy młodych śpiewaków – tak w skrócie można byłoby opisać rzymskie juwenalia.
Juwenalia w Polsce zapoczątkowano w XV wieku. Na Uniwersytecie Jagiellońskim organizowano wówczas korowody, w których przechadzali się grajkowie i mimowie. Jednak pierwsze juwenalia, obchodzone w znanej nam formie, odbyło się w 1964 roku, gdy świętowano 600-lecie krakowskiego uniwersytetu.
Od tego momentu imprezy studenckie, które nazwano juwenaliami, organizowane są corocznie także na innych uczelniach w Polsce. Odbywają się głównie w maju i w czerwcu.