Gdańsk: atrakcje na weekend. Co można zobaczyć w 48 godzin
Gdańsk jest doskonałym wyborem turystycznym dla każdego i na każdą porę roku, jesienią i zimą ma swój wyjątkowy klimat. Co można zwiedzić w dwa dni? Jakie atrakcje da się zobaczyć? Oto oferta intensywnego, ale dobrze przemyślanego planu na dwa dni w Gdańsku, uwzględniając atrakcje historyczne, kulinarne, przyrodnicze i kulturalne. Pamiętajcie, że to tylko plan, bo w Gdańsku jest z czego wybierać.
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | PRZEMYSLAW SWIDERSKI
Anna Szałkowska
Dzień 1: Odkrywamy historyczne centrum Gdańska
Spacer po Głównym Mieście w Gdańsku
- Długa, Długi Targ, i Fontanna Neptuna – zacznij swoje zwiedzanie od serca Gdańska, czyli Głównego Miasta (pamiętaj, w Gdańsku nie ma starówki), wspaniałej atrakcji turystycznej. To tu znajduje się Trakt Królewski, którym koniecznie trzeba się przejść. Jego początek to Brama Wyżynna. Dalej biegnie obok społu Przedbramia, prowadząc przez Złotą Bramę na reprezentacyjną ulicę Gdańska – Długą, która przechodzi w jeden z najpiękniejszych placów Europy – Długi Targ. Z Długiego Targu przez Zieloną Bramę prowadzi dalej, ku Bramie Żuławskiej, gdzie na ulicy Nowe Ogrody rozwiązywały się monarsze orszaki. Na Długim Targu zobaczymy Fontannę Neptuna, której ciekawą historię możecie przeczytać w galerii.
- Bazylika Mariacka (ul. Podkramarska 5) Zajrzyj do Kościoła Mariackiego w Gdańsku, czyli Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Podobno jest największą ceglaną budowlą na świecie. 159 lat zajęło budowniczym stworzenie tej świątyni
- Muzeum II Wojny Światowej, plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk – jedno z najlepszych muzeów w Polsce, oferujące głęboki wgląd w wydarzenia wojenne. Spędzisz tu przynajmniej 1,5–2 godziny. W Muzeum II Wojny Światowej jest muzeum narracyjnym, gdzie odwiedzający może zgłębić wiedzę o genezie i skutkach wojny, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Z muzeum niedaleko jest na Wyspę Spichrzów.
- Spacer na Wyspę Spichrzów– Można tu wstąpić do jednej z licznych restauracji, aby zjeść pyszny posiłek z widokiem na Główne Miasto i Motławę oczywiście.
Dzień 2: Gdańsk blisko wolności i natury Wycieczka do Europejskiego Centrum Solidarności
- Europejskie Centrum Solidarności– niezwykłe muzeum i centrum kultury, to miejsce, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o ruchu Solidarność i historii współczesnej Polski. ECS ma utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności. Stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę. Można tam oglądać ciekawe wystawy. Znajdziesz je niedaleko dworca PKP
- Spacer po Parku Oliwskim– nieco dalej, bo w oddalonej o parę kilometrów dzielnicy Oliwa jest słynny Park Oliwski położony jest pomiędzy ul. Opata Jacka Rybińskiego, al. Grunwaldzką, ul. Opacką, ul. Cystersów. Park liczy sobie 11,3 ha powierzchni i wraz z Katedrą Oliwską stanowi zespół zabytkowy znany w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Jesienią wygląda bajkowo i tajemniczo.Zobacz więcej na ten temat: Jesienią Park Oliwski zachwyca
Wycieczka na plażę w Brzeźnie
Brzeźno przyciąga turystów wspaniałą, wyjątkowo szeroką plażą i bliskością różnorodnych atrakcji. Jest to miejsce umożliwiające aktywny wypoczynek, bogate w drogi rowerowe, tereny zielone i takie udogodnienia jak boiska do siatkówki, zjeżdżalnia wodna, czy park linowy. Plaża w Brzeźnie zaprasza na jesienne spacery nad Zatoką Gdańską. Są wyjątkowo zdrowe i zupełnie inne, niż letnie plażowanie warto się przekonać.