Weekend z Radziwiłłami w Antoninie. Goście mogli przenieść się w czasie
Pierwszy dzień Weekendu z Radziwiłłami
Weekend z Radziwiłłami rozpoczęto od otwarcia wystawy poplenerowej studentek i studentów Pracowni Fotografii i Ochrony Dóbr Kultury (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu). Później można było posłuchać wykładu pt. „Radziwiłłowie bardziej intymnie i prywatnie (galeria wybiórcza)”, zaprezentowanego przez prof. UAM dr hab. Michała Jarneckiego (Zakład Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej WPA UAM)
- Na schodach pałacowych odbył się pokaz mody strojów dziennych, a na zakończenie uczestniczyliśmy w wykładzie pt. „Sarkofag w Antoninie i jego rzymskie inspiracje”, który zaprezentował prof. UAM dr hab. Paweł Sawiński (Zakład Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej WPA UAM) Dodatkowo na terenie pałacowym odbyły się: jarmark rękodzieła, warsztaty dla dzieci, zwiedzanie pałacu z przewodnikiem Jakubem Stasiakiem – informuje Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Drugi dzień Weekendu z Radziwiłłami
Podczas drugiego dnia Weekendu z Radziwiłłami wykład pt. „Kilka spostrzeżeń o ziemiańskiej kuchni i obyczajach kulinarnych z drugiej połowy XIX wieku i początków XX stulecia” zaprezentował dr Karol Walczak (Zakład Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej WPA UAM). Pokaz kulinarny przygotował specjalista kuchni dawnych wieków - Maciej Barton.
- W menu, z książęcej inspiracji, znalazły się: żabie udka w chrupiącej panierce z paprykową salsą, pierożki z wędzonym karpiem i gziką na purée z pasternaku, skorzonera z masłem orzechowym i sezamem oraz czekoladowe marcepany z migdałem. Podczas pokazu kulinarnego Maciej Barton przygotował również chowder i białą polewkę – wymienia CKiS w Kaliszu.
Po posiłku odbył się pokaz mody sportowej z lat 20. i 30.
Kolejny wykład, pt. „Matka, babka, żony i kochanki. Kobiety w życiu księcia Michała Radziwiłła” zaprezentowała pisarka Jolanta Sroczyńska-Pietz, historyczka, autorka powieści: „Cień zegara słonecznego” (2019), „Światłoczuli” (2021) oraz „Książę. Historia pewnego szaleństwa, czyli rzecz o Michale Radziwille”. O 17.00 skosztowano dzików serwowanych przez kuchmistrza Macieja Bartona, by godzinę później uczestniczyć w wykładzie: „Gdzie przed wojną spędzano wakacje?” Joanny Mruk – autorki książki „Moda kobieca w okupowanej Polsce”, prezeski Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz.
Na zakończenie odbył się pokaz mody wieczorowej lat 20 i 30 oraz stylowa potańcówka pod gołym niebem.
- „Weekend z Radziwiłłami” swą wiedzą, pasją i urokiem wypełniły grupy rekonstrukcyjne, których członkowie przechadzali się w pięknych kostiumach po parku i pałacu, częstując gości herbatą i lemoniadą oraz właściciele zabytkowych samochodów, między innymi Forda z 1930 roku i Citroena z 1934 roku – dodaje Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.