Jak skorzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego 2025?
Świadczenie pielęgnacyjne to jedna z finansowych form wsparcia w opiece nad osobą niepełnosprawną. Jak je uzyskać? Komu przysługuje? Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne? Sprawdź, odpowiadamy na te pytania!
Osoby niepełnosprawne, zwłaszcza te w stopniu znacznym często wymagają stałej opieki i pomocy w codziennym życiu. Jedną z form wsparcia skierowanego do nich jest wypłata świadczenia pielęgnacyjnego. Sprawdź, komu przysługuje.
Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne?
O pieniądze ze świadczenia pielęgnacyjnego starać się mogą opiekunowie osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 18 lat.
Co więcej, należy się ono zarówno tym opiekunom, którzy nie podjęli pracy ze względu na konieczność sprawowania właściwej opieki nad osobą niepełnosprawną lub z pracy zarobkowej zrezygnowali dla zapewnienia właściwej opieki, jak i tym opiekunom, którym udaje się pogodzić opiekę nad osobą niepełnosprawną z aktywnością zawodową.
Łączenie pracy zarobkowej/aktywności zawodowej z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego umożliwiła zmiana w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych, która obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku.
Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2025 roku?
W 2025 roku opiekunowie osób niepełnosprawnych do 18 roku życia otrzymają świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 3 287 złotych miesięcznie.
Co istotne, świadczenie pielęgnacyjne jest co roku waloryzowane.
Kto może być opiekunem osoby niepełnosprawnej?
Opiekunem niepełnoletniej osoby niepełnosprawnej może być:
- rodzic niepełnosprawnego dziecka,
- inna osoba, na której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny,
- opiekun faktyczny dziecka,
- rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektor interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Co jest potrzebne do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego?
Mimo iż zmieniono częściowo przepisy dotyczące ustawy z dnia 1 stycznia 2024 roku o świadczeniach rodzinnych, to nadal, aby uzyskać pieniądze z tego tytułu, konieczność posiadania przez osobę niepełnosprawną orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności wraz z jednym z poniższych wskazań dotyczących:
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki,
- pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne w podwyższonej formie?
Istnieje możliwość uzyskania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego. Zmiany w przepisach z 2024 roku, o których już wspominaliśmy, zapewniają opiekunom zajmującym się nie jedną niepełnoletnią osobą niepełnosprawną, a dwoma lub więcej, podniesioną kwotę świadczenia pielęgnacyjnego. Co ważne, na każdą osobę niepełnosprawną będzie przypadać 100 procent wysokości wypłacanego świadczenia. Aby otrzymać podwyższone świadczenie pielęgnacyjne, należy złożyć wniosek.
Gdzie należy składać wnioski o świadczenie pielęgnacyjne?
Wnioski dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego składać należy w siedzibie ośrodków pomocy społecznej, centrach usług społecznych lub w urzędach miast i gmin, gdzie działają centra świadczeń socjalnych.
Wnioski można składać tradycyjnie lub przez internet poprzez skorzystanie z portalu Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/.
Masz świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach. Co teraz?
Osoby, które otrzymały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przed 1 stycznia 2024 roku, czyli na starych zasadach, nie muszą się martwić. Decyzja o przyznaniu świadczenia pozostaje utrzymana w mocy na okres, na jaki zostało przyznane.
Jeśli jednak opiekun ma zamiar korzystać z prawa do pracy zarobkowej, a ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach, to musi najpierw zrezygnować ze "starego" świadczenia i złożyć wniosek o "nowe" świadczenie już na nowych zasadach.