Nowy klub hokejowy na mapie Polski! Zagraniczny inwestor
Kluczowym elementem projektu jest uzyskanie jednorazowej zgody od Polskiego Związku Hokeja na Lodzie (PZHL) na wystawienie zespołu złożonego wyłącznie z zawodników zagranicznych. Według naszych źródeł, długoterminowy plan zakłada późniejsze "ściąganie zawodników z korzeniami" - prawdopodobnie hokeistów polskiego pochodzenia z zagranicy.
Profesjonalna marka od startu
Opole United na swojej stronie internetowej wystosowało interesujące zaproszenie skierowane do zawodników: "Jeśli masz solidne doświadczenie z juniorskich rozgrywek w Ameryce Północnej i zawsze marzyłeś o grze w Europie, to jest twoja szansa" - co sugeruje, że klub aktywnie rekrutuje młodych hokeistów z Ameryki Północnej, którzy chcą kontynuować karierę w Europie na poziomie uniwersyteckim.
Klub systematycznie publikuje na Instagramie profesjonalne karty zawodników z napisem "COMMITTED", sugerujące już podpisane lub dogadane umowy. Przedstawiono już praktycznie cały skład zespołu na sezon 2025-2026. Każda karta ma jednolity, profesjonalny design w charakterystycznych pomarańczowo-czerwonych barwach z logo Uniwersytetu Opolskiego.
Skład i trener - były reprezentant Polski
Na profilu widać kilkunastu młodych hokeistów, którzy już zobowiązali się do gry w Opolu, a także głównego trenera Bartłomieja Bychawskiego. To niezwykle ciekawy wybór na trenera Opole United. 34-letni wychowanek Orlika Opole to były reprezentant Polski z 21 występami w kadrze narodowej.
Jako zawodnik Bychawski miał imponujący bilans - 435 meczów w ekstraklasie, 45 goli i 101 asyst, a także srebrny medal mistrzostw Polski. Interesujące jest jego międzynarodowe doświadczenie - w młodości grał w kanadyjskiej lidze The Greater Metro Junior Hockey League (GMHL), co może być bezcenne przy pracy z zagranicznymi zawodnikami planowanymi w Opole United.
Dodatkowo jest absolwentem Uniwersytetu Opolskiego, co idealnie wpasowuje się w uniwersytecki charakter nowego projektu.
- W ciągu najbliższych dwóch tygodni powinniśmy dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących drużyny. Mogę dodać, że każdy z zawodników zapisał się już na Opolski Uniwersytet na 3-letnie studia co wiąże ich z Opolem na dłużej - powiedziała specjalnie dla HOKEJ.NET wiceprezes zarządu klubu Marta Panzeca.
Trudne negocjacje z MOSiR-em
Największą przeszkodą w realizacji projektu są trwające rozmowy z MOSiR-em Opole, który podchodzi niechętnie do całego przedsięwzięcia. Lodowisko Toropol o wymiarach 30 m x 60 m, zlokalizowane przy ulicy Barlickiego naprzeciwko kultowego Amfiteatru, jest podstawowym miejscem treningów oraz rozgrywek dla sekcji hokeja na lodzie.
Historia konfliktów między MOSiR-em a klubami hokejowymi sięga 2021 roku. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu już wcześniej wyjaśniał przyczyny zakończenia współpracy z HK Opole, co doprowadziło do ostatecznej likwidacji tamtego projektu.
Cienie przeszłości
Nowy projekt powstaje w cieniu dramatycznej historii poprzednika. HK Opole, drużyna założona w 2020 roku, oficjalnie przestała istnieć już w 2022 roku. Za tamtym przedsięwzięciem stał Joseph Kolodziej, amerykański przedsiębiorca polskiego pochodzenia, który został prezesem polskiego klubu hokejowego Opole HK 10 sierpnia 2020 roku.
Poprzedni projekt był krokiem w przyszłość, ale skończył się spektakularną porażką. Kolodziej przyznał, że największy wpływ na jego decyzję o zakończeniu działalności miały następujące powody: zawodnicy zdecydowali się opuścić Polskę, ponieważ PZHL nie przedstawiło żadnego planu rozwoju hokeistów.
Hokejowa tradycja Opola
Opole ma bogatą tradycję hokejową sięgającą 1946 roku. Sekcja hokeja na lodzie w Odrze Opole została założona w grudniu 1946 roku przez Ernesta Żołędziowskiego. Na zimowych igrzyskach w Oslo 1952 miał miejsce pierwszy występ opolskich sportowców: do kadry zostali powołani hokeiści Odry Opole Zdzisław Trojanowski i Rudolf Czech.
Największym sukcesem w historii opolskiego hokeja był awans Orlika Opole do ekstraligi. W sezonie 2002/2003 Orlik Opole wywalczył historyczny awans do hokejowej ekstraklasy. W swoim pierwszym w historii sezonie ekstraklasy 2003/2004 Orlik Opole zajął 5. miejsce.
Czy Opole ponownie zagości na hokejowej mapie Polski? Odpowiedź na to pytanie poznamy w najbliższych miesiącach, kiedy rozstrzygną się kluczowe negocjacje z MOSiR-em i PZHL.