WiadomościŚwięty Piotr – rybak, który został Skałą Kościoła

Święty Piotr – rybak, który został Skałą Kościoła

Witajcie w cyklu Poczet Papieży przygotowanym przez Portal do historii! Przedstawimy tu w przystępnej formie historie kolejnych przywódców Kościoła. Każdy artykuł to fascynująca opowieść pełna ciekawostek, legend i ważnych faktów historycznych.
Święty Piotr – rybak, który został Skałą Kościoła
Święty Piotr – rybak, który został Skałą Kościoła
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Łukasz Szymański

Witajcie w cyklu Poczet Papieży przygotowanym przez Portal do historii! Przedstawimy tu w przystępnej formie historie kolejnych przywódców Kościoła. Każdy artykuł to fascynująca opowieść pełna ciekawostek, legend i ważnych faktów historycznych.

Dzisiaj przybliżamy sylwetkę Świętego Piotra – pierwszego papieża, rybaka, który został Skałą Kościoła.

Od Szymona do Piotra – fakty znane z Ewangelii

Święty Piotr był rybakiem pochodzącym z Betsaidy nad Jeziorem Genezaret. Należał do grona najbliższych uczniów Jezusa – był jednym z Dwunastu Apostołów i świadkiem najważniejszych wydarzeń: Przemienienia, pojmania w Ogrójcu czy Zmartwychwstania.

Naprawdę nazywał się Szymon, ale to Jezus nadał mu imię Piotr (gr. Petros – skała)

Był porywczy i impulsywny, gotów stanąć do walki w obronie Mistrza, lecz – zgodnie z zapowiedzią Jezusa – zanim zapiał kogut, trzykrotnie się Go wyparł.

Po śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa, Piotr objął przywództwo we wspólnocie chrześcijańskiej w Jerozolimie. To właśnie jego postać dominuje w pierwszych rozdziałach Dziejów Apostolskich, gdzie występuje jako kaznodzieja, uzdrowiciel i lider.

Papież – tytuł, który narodził się później

Piotr sam nigdy nie używał tytułu „papież”, a w jego czasach nie istniała jeszcze instytucja papiestwa w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Uznaje się go za pierwszego biskupa Rzymu, a później Kościół katolicki przyjął to jako początek papiestwa.

To na słowach Jezusa: „Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej skale zbuduję mój Kościół” (Mt 16,18) oparto ideę papiestwa. Kościół wierzy, że w tym momencie Jezus ustanowił Piotra swoim następcą.

Rzym i śmierć Piotra

Fakt: Nie istnieją bezpośrednie, współczesne źródła historyczne, które potwierdzałyby, że Piotr przebywał w Rzymie.Tradycja: Według wczesnochrześcijańskich świadectw (np. Euzebiusz z Cezarei), Piotr miał przybyć do Rzymu i ponieść śmierć męczeńską za panowania Nerona, około 64–67 r. n.e.

„Ukrzyżowanie św. Piotra” pędzla Caravaggia (1599). Źródło: Wikipedia/Domena publiczna
„Ukrzyżowanie św. Piotra” pędzla Caravaggia (1599). Źródło: Wikipedia/Domena publiczna

Legenda głosi, że został ukrzyżowany głową w dół, ponieważ nie czuł się godny umierać tak jak Jezus. Miejsce jego śmierci i pochówku miało znajdować się na Wzgórzu Watykańskim – tam, gdzie dziś wznosi się Bazylika św. Piotra.

Symbolika i dziedzictwo

Św. Piotr jest patronem Rzymu, rybaków i papieży. W sztuce przedstawiany jest najczęściej z kluczami, które symbolizują władzę nad Królestwem Niebieskim, daną mu przez samego Jezusa. Kościół katolicki uznaje go za fundament apostolskiej sukcesji – duchowego łańcucha, który łączy każdego kolejnego papieża z samym Jezusem.

Ciekawostki i legendy:

„Quo vadis, Domine?” – według Dziejów Piotra, gdy Piotr uciekał z Rzymu przed prześladowaniami, spotkał Jezusa idącego w przeciwnym kierunku. Zapytał: „Quo vadis, Domine?” („Dokąd idziesz, Panie?”), a Jezus odparł: „Idę do Rzymu, by dać się ukrzyżować raz jeszcze.” Zawstydzony Piotr wrócił do miasta, by ponieść śmierć męczeńską.

W tradycji uważa się, że jego grób znajduje się dokładnie pod ołtarzem głównym Bazyliki św. Piotra. W XX wieku odkryto tam starożytną nekropolię i szczątki mężczyzny z I wieku, które papież Paweł VI ogłosił relikwiami św. Piotra.

Źródło artykułu:Portal do Historii

Wybrane dla Ciebie