Bociany czarne zadomowiły się w lasach gminy Malechowo
Bociany czarne w gminie Malechowo
- Bociany czarne są w lasach gminy Malechowo, ale bardzo trudno je znaleźć. Wiemy, że mają młode - mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno.
W Polsce bocian czarny jest objęty ścisłą ochroną. Wokół jego gniazd strefy ochronne mają promienie do 200m od gniazda (strefa ochrony całorocznej) i 500 metrów (strefa ochrony okresowej). W strefie całorocznej zabronione jest przebywanie osób, z wyjątkiem właściciela nieruchomości i osób sprawujących nadzór, wycinanie drzew i krzewów oraz zmienianie stosunków wodnych, w tym także w ramach gospodarki leśnej, przez cały rok. W strefie ochrony okresowej taka działalność jest możliwa jedynie w ograniczonym zakresie poza sezonem lęgowym bociana czarnego.
Według Nadleśnictwa Szczecinek bociany czarne to niezwykłe ptaki. Choć są kuzynami dobrze nam znanych bocianów białych są dużo bardziej skryte od nich. Na lęgi wybierają zazwyczaj zaciszne miejsca w głębi lasów, a niezbędnym elementem ich jest woda – śródleśne cieki, bagna, jeziorka, stawy, rozlewiska. Tam żerują żywiąc się przede wszystkim małymi rybami i płazami.
Nadleśnictwo Szczecinek informuje, że hajstra to potoczna nazwa bociana czarnego. Według Nadleśnictwa Szczecinek jest on bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, obecnie populację tych ptaków szacuje się na ok. 1100-1200 par lęgowych, a ponad 660 stref ochrony tych ptaków znajduje się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.