Drohiczyn to świetna opcja na jednodniowy lub weekendowy wypad. Historyczna stolica Podlasia to zabytki, przyroda i wyjątkowy klimat!
Dawna stolica Podlasia dzisiaj
Drohiczyn to miasto położone w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, leży na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej nad Bugiem. Miasteczko zamieszkuje niecałe 2 tysiące ludzi. Współcześnie Drohiczyn pełni funkcje usługowo-handlowe dla okolicznych wsi, a ze względu na malownicze położenie jest też miejscowością letniskową.
Zobacz jak wygląda obecnie Drohiczyn, jego zabytkowa zabudowa i imponujący widok z Góry Zamkowej:
Drohiczyn, kilka historycznych faktów
Najstarsze ślady archeologiczne (kurhany) pochodzą z VII w. W 1038 roku prawdopodobnie założono gród. Rok 1253 - legat papieski w obecności księcia Siemowita I mazowieckiego koronuje Daniela Halickiego na jedynego w dziejach Rusi króla. Drohiczyn uzyskał lokację miejską w 1429 roku.
Drohiczyn atrakcyjny dla turystów
Drohiczyn leży nad jedną z najpiękniejszych Polskich rzek. Majestatyczny Bug najlepiej podziwiać z wysokiej, dobrze zachowanej Góry Zamkowej, na której stał kiedyś średniowieczny zamek. Wyjątkową atrakcją w skali kraju jest Muzeum Kajakarstwa, które mieści się w nowym obiekcie Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej. Ważnym obiektem jest Muzeum Regionalne, gdzie podziwiać można zabytki znalezione podczas wykopalisk archeologicznych. Historię w Drohiczynie czuć na każdym kroku.
Jeśli chcą Państwo skorzystać z wycieczki zorganizowanej istnieje również taka możliwość
SPRAWDŹ TUTAJ
W okolicy Góry Zamkowej i na brzegu Bugu znajduje się wiele ścieżek i alejek, które doskonale nadają się na piesze i rowerowe wycieczki. Piesze ścieżki przyrodnicze wiją się od plaży po prom ma rzece. Od ponad dwóch lat pływa po niej też Katamaran - który wozi turystów (jest to jednostka gminna). Przy promie została wybudowana wieża widokowa, a w okolicach została zagospodarowana "Wyspa Majówka", na którą zbudowano kładkę. Na wyspie również nie brak ścieżek.
Na tym włodarze i mieszkańcy Drohiczyna nie poprzestali i nadal się rozwijają:
- Trzy lata temu powstał Nadbużański Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego - ZAGUBEK,
- Dwa lata temu powstał - Ośrodek Edukacji Ekologicznej - PUSZCZYK,
- Rok temu powstała SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności.
W budynku nazwanym dawniej Muzeum Regionalnym od 11 lat istnieje -Wystawa Zabytkowych Motocykli. Wszystkie obiekty czynne są i otwarte dla turystów.
Unikalne zabytki na Podlasiu
Na terenie miasta znajdują się trzy spore kompleksy klasztorne należące do jezuitów, franciszkanów i benedyktynek.
- Jezuicka Katedra Trójcy Świętej powstała na przełomie XVII i XVIII wieku i stanowi przykład architektury barokowej.
- Kościół franciszkanów pw. Najświętszej Marii Panny kryje we wnętrzu XVII - wieczną kaplicę Loretańską i dwa rokokowe ołtarze. W położonym obok klasztorze funkcjonuje Muzeum Diecezjalne.
- Późnobarokowy Kościół Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych powstał w latach 1734-1738.
Od 1991 Drohiczyn jest siedzibą diecezji drohiczyńskiej. W miasteczku możemy również zobaczyć zabytkową cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku. Turystów powinna również zauroczyć małomiasteczkowa, drewniana zabudowa.
Zobacz jak wygląda obecnie Drohiczyn, jego zabytkowa zabudowa i imponujący widok z Góry Zamkowej:
Filmowe ciekawostki
Z Drohiczynem związany jest aktor Daniel Olbrychski, na cześć którego miejscowe kino nazwane zostało Daniel. W miasteczku kręcono też filmy:
- Panny z Wilka,
- Sanatorium pod Klepsydrą,
- Faustyna,
- odcinki seriali Nad Niemnem i Ojciec Mateusz.