Gdzie jechać w brzydką pogodę? Ciekawe atrakcje pod dachem i pomysły na spędzenie czasu z rodziną
W tym artykule:
Deszcz pokrzyżował ci plany? Sprawdź, co robić w niepogodę!
W niektórych sytuacjach, takich jak wypad za miasto czy urlop, deszcz staje się wręcz nieznośny. Zamiast narzekać i psuć sobie humor warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma muzeów, zabytków, basenów lub innych miejsc, które skutecznie podniosą twój poziom endorfin. Jeżeli zrezygnowanie wzięło nad tobą górę i nie masz siły na wyszukiwanie atrakcji - przychodzę z pomocą. Przygotowałam dla ciebie listę najciekawszych miejsc, które dostarczają niesamowitych wrażeń, nawet jeśli pogoda nie sprzyja.
Zamki i pałace w Polsce
Klasyk? Może, ale za to ponadczasowy. Na terenie Polski znajduje się wiele zamków i pałaców i każdy z nich wyróżnia się na swój sposób. To także doskonały czas na zabranie ze sobą dzieci, które będą miały okazję zaczerpnąć trochę historii w przystępny sposób, a tym samym pokochać naukę! A że na nią nigdy nie jest za późno, dorośli również skorzystają na takiej wyprawie.
Zamki i pałace zazwyczaj otoczone są pięknymi parkami - kto wie, może w trakcie zwiedzania nagle przywitają cię promienie słońca? Jeśli nie, nic straconego - klimat tych obiektów przyciąga niezależnie od pogody.
Jeżeli naszła cię ochota na zwiedzanie któregoś z polskich zabytków, przedstawiam kilka propozycji:
Planetaria na wycieczkę do gwiazd
Jesteś fanem spędzania czasu na oglądaniu rozgwieżdżonego nieba? Wziąłeś urlop, by całą noc przesiedzieć z teleskopem w odludnym miejscu, ale gęste chmury pokrzyżowały ci plany? Rozwiązaniem tego problemu jest wizyta w jednym z polskich planetariów, a jest ich całkiem sporo! Planetarium to miejsce, które służy do wyświetlania wyglądu nieba na różnych szerokościach geograficznych. Może również przedstawiać ruchy ciał niebieskich. Podstawowym zadaniem planetarium jest popularyzacja astronomii nie tylko wśród dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Nowoczesne planetaria są wyposażone w odpowiednie sale i urządzenia do projekcji, często prowadzone są w nich także prezentacje i inne elementy edukacyjne. Na szczególną uwagę zasługują obiekty w Warszawie, Toruniu, Łodzi czy Chorzowie. Więcej informacji o każdym z tych obiektów znajdziesz w poniższym artykule:
Niezwykłe polskie muzea
- Muzea cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, a wizyta w nich nie musi przypominać nudnej wycieczki szkolnej. Każdy ma inne zainteresowania, a odpowiedzią na to są muzea o różnorodnej tematyce. Niektóre z nich, dzięki ciekawym i interaktywnym wystawom przedstawiają także tematy pozornie mało ekscytujące w bardzo interesujący sposób! Wizyta w muzeum to zawsze świetny sposób, by nadgonić braki ze szkoły i zrozumieć, że chłonięcie wiedzy przekazanej w przystępny sposób to sama przyjemność. W Polsce jest wiele nietypowych placówek, które zasługują na to, by znaleźć się w tym zestawieniu. Nie jestem jednak w stanie wymienić ich wszystkich - oto kilka z wielu, które warto odwiedzić.
- Muzeum Neonów w Warszawie
- Muzeum Guzików w Łowiczu
- Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
- Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie
- Muzeum Iluzji w Gdańsku
- Muzeum Słoików Świata w Warszawie
- Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku
- Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
- Muzeum PRL w Szczecinie
Jeśli cenisz sobie klasykę, polecam wizytę w:
- Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
- Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
- Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
- Muzeum Ognia w Żorach
Podziemna wycieczka w Polsce
Gdzie schronić się przed porywistym wiatrem i deszczem? Pod powierzchnią! Jeżeli nie odczuwasz lęku przed miejscami zlokalizowanymi pod ziemią, to rozwiązanie będzie dla ciebie idealne. Polska może poszczycić się kilkoma trasami turystycznymi, które prowadzą przez niewidoczne z zewnątrz korytarze.
- Time Gates w Jeleniej Górze - goście udając się na wycieczkę w czasie i przestrzeni, oglądają wspaniały multimedialny spektakl uderzający w zmysły wzroku i słuchu: przechodzą przez pierwszą bramę - cewkę Tesli (transformator autorstwa Nikoli Tesli, wytwarzający wysokie napięcie). Za jej wrotami czekają ich długie, tematycznie urządzone korytarze, skrywające historyczne tajemnice Jeleniej Góry i Karkonoszy.
- Kopalnia Soli w Bochni - najstarszy czynny zakład przemysłowy w Europie. Położona w woj. małopolskim Bochnia to, jak się okazuje, siedziba najstarszego czynnego zakładu przemysłowego w Europie. Mowa tu o kopalni soli, której działanie rozpoczęto już w 1251 roku. Nawet w neolicie mieszkańcy terenów dzisiejszej Bochni uzyskiwali sól poprzez odparowywanie wody z solanki. W 2013 roku kopalnię wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Podziemia dworca w Szczecinie - jeden z największych schronów przeciwatomowych w Europie. Szczecin pod murami dworca skrywa jeden z największych schronów przeciwatomowych w Europie. Podziemia mogą pomieścić ok. 5 tys. osób. Obecnie znajdują się tam jedne z najciekawszych atrakcji miasta: Trasa „II Wojna Światowa” oraz Trasa „Zimna Wojna - życie w PRL-u”. Na pokonanie każdej z nich trzeba poświęcić około godzinę.
- Kopalnia Soli w Kłodawie - od 1949 roku w Kłodawie (woj. wielkopolskie) działa kopalnia soli, która oferuje zwiedzającym doznania, którymi nie może pochwalić się nikt inny - najgłębszą na świecie trasę turystyczną. Ścieżka położona jest 600 metrów pod ziemią. Po drodze turyści mijają m.in. kaplicę z solną rzeźbą świętej Kingi - patronki górników solnych. W 2007 roku pobito tam także rekord Guinnessa, organizując najniżej odbywający się koncert na świecie.
Rozrywka przed ekranem, czyli seans w jednym z najstarszych kin na świecie
Kino Pionier 1907 w Szczecinie może pochwalić się tytułem jednego z najstarszych kin na świecie - prześciga je tylko L'Idéal Cinéma we Francji i Korsør Biograf Teater w Danii. W „Pionierze” pierwsze filmy można było obejrzeć już w 1907 roku - kino działa do dziś. Jedną z dwóch sal urządzono w stylu retro - widzowie zasiadają przy stolikach, gdzie delektują się zamówioną w barze obok herbatą, kawą lub winem. Pochmurna i deszczowa pogoda to dobra okazja, żeby wyjść z domu i wspólnie ze znajomymi wybrać się na seans filmowy w nietypowych okolicznościach, poznając przy okazji miejsce, które wpisano na listę światowych rekordzistów.
Polskie park rozrywki, czyli zabawa pod dachem
Chociaż jest ich cała masa, podczas złej pogody warto wybrać się do tych szczelnie krytych dachem. Poniżej kilka ciekawych propozycji:
- Park Mandoria - największy w Europie park rozrywki pod dachem zlokalizowany jest w miejscowości Rzgów w woj. łódzkim. W tej krainie przygód znajdują się zarówno atrakcje dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych - m.in. olbrzymi okręt wirujący, karuzele, rollercoastery (jeden z nich jeździ w ciemności), strzelnice czy atrakcje wodne. Nie brak tam także strefy gastronomicznej. Miłośnicy parków rozrywki powinni być zadowoleni.
- Suntago Wodny Świat - zlokalizowany w miejscowości Wręcza park wodny to dobre miejsce na zabawę i relaks, szczególnie dla mieszkańców woj. mazowieckiego. Znajdziecie tam wiele zjeżdżalni o kilku stopniach trudności, kilka basenów, strefę SPA i gastronomiczną.
- Stacja grawitacja - to jedyne w Polsce kryte parki linowe. Zlokalizowane są w Warszawie, Częstochowie i Poznaniu. Oprócz parku linowego znajdziecie tam także inne atrakcje - park trampolin, ściankę wspinaczkową (również dla dzieci) oraz tor przeszkód.