Krzyżacy pokonani pod Grunwaldem, a teraz czas na Malbork. Już od 18 lipca Jarmark Kultury Średniowiecznej Oblężenie 1410
Oblężenie Malborka 2025 od 18 do 20 lipca
Malbork i Grunwald jako imprezy historyczne są ze sobą ściśle związane. W minioną sobotę (12 lipca) na polach Grunwaldu odbyła się już 27 inscenizacja jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy. W widowisku wzięło udział ponad 1400 rekonstruktorów z Polski i zagranicy.
Część teraz będzie zmierzać do Malborka, gdzie w piątek (18 lipca) rozpocznie się trzydniowy Jarmark Kultury Średniowiecznej Oblężenie 1410. Nawiązanie do wydarzeń z okresu lipiec-wrzesień sprzed 615 lat, gdy wojska polsko-litewskie oblegały stolicę zakonu krzyżackiego. W ciągu godziny, dzięki członkom bractw rycerskich, będzie można zobaczyć, jak wyglądało starcie o zamek Marienburg.
Reżyserem widowiska jest Aleksander Krempeć, który przed laty pracował przy organizacji inscenizacji grunwaldzkich. Choreografią układów walk zajął się Patryk Kozłowski, a muzykę skomponował Marcin Rumiński, który wykona ją na żywo z zespołem Krive. Po inscenizacjach odbędzie się pokaz fire show w wykonaniu Kolektywu Artystów z Całej Polski w reżyserii Sebastiana Frodymy.
Spektakle oblężeniowe, których organizatorami są Urząd Miasta Malborka oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, odbędą się na wałach von Plauena przy zamku 18 i 19 lipca, za każdym razem o godz. 22. Bilety są do kupienia na platformie Eventim, a także stacjonarnie w kasach MCKiE (Szpital Jerozolimski przy ul. Armii Krajowej i Szkoła Łacińska przy ul. Stare Miasto). Chętni muszą się śpieszyć, bo wejściówek zostało już niewiele – i tylko te za 55 zł na skrajnych miejscach.
Inscenizacja jest - można powiedzieć - syntezą wszystkich punktów programu Oblężenia Malborka jako spotkania z szeroko pojętą kulturą średniowieczną. Za resztę odpowiada Muzeum Zamkowe, która zachęca do skorzystania z atrakcji w murach zamku i wokół niego.