Odpoczynek nad wodą nie tylko w Kamionkach, Zalesiu czy Józefowie. Torunianie wybierają też inne miejsca
Sezon na wypoczynek nad wodą trwa
Zgodnie z przepisami sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. W tym okresie organizatorzy kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli mogą uruchamiać je w ramach wskazanego terminu. Konkretny okres funkcjonowania określany jest jednak indywidualnie przez organizatora. W tym roku w województwie kujawsko-pomorskim działa aż 40 kąpielisk.
W powiecie toruńskim natomiast do dyspozycji mieszkańców i turystów udostępniono oficjalnie trzy kąpieliska – plażę miejską w Chełmży, kąpielisko nad Jeziorem Kamionkowskim w gminie Łysomice oraz kąpielisko nad Jeziorem Józefowo w gminie Lubicz.
Państwowa Inspekcja Sanitarna każdego roku dba o to, by woda w tych miejscach była bezpieczna. Nie inaczej było w tym roku – inspektorzy przeprowadzają badania wody nie wcześniej niż na 10 dni przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego w danym miejscu. Kontrola nie jest wykonywana jednak tylko raz – w trakcie sezonu organizator musi przeprowadzić co najmniej trzy badania wody (przy zachowaniu odstępów między nimi nieprzekraczających miesiąca). Woda badana jest pod kątem bakterii Escherichia coli i enterokoków, zakwitu sinic, makroalg czy innych zanieczyszczeń, np. np. smolistych czy tworzyw sztucznych.
Aktualne dane o jakości wody, stanie kąpielisk, okresie ich funkcjonowania i ewentualnych zakazach kąpieli dostępne są na https://sk.gis.gov.pl/kapieliska. Na interaktywnej mapie można łatwo odnaleźć kąpieliska w całej Polsce i sprawdzić aktualne komunikaty sanitarne. To rekomendowane narzędzie do planowania bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Gdzie na plażę poza powiat?
Kamionki, Zalesie, Chełmża, Józefowo – to jedne z najpopularniejszych kierunków na wypoczynek nad wodą dla mieszkańców Torunia. Coraz częściej jednak zagląda się w inne strony, tam, gdzie więcej atrakcji, gdzie wstęp jest bezpłatny lub gdzie nie ma takiego przepełnienia. Ubiegły weekend był bardzo upalny, więc i nad wszystkimi kąpieliskami miejsca nie było za wiele. Gdzie więc wyjeżdżają mieszkańcy Torunia, chcąc zaznać wypoczynku pod chmurką?
Pytanie, jakie kąpieliska do godziny jazdy od Torunia poleca się dla rodzin, pada w mediach społecznościowych bardzo często. A wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi, padają takie nazwy jak Okonin, Wąbrzeźno, Brodnica, Grudziądz czy Chełmno. Co wyróżnia te miejscowości? Czy długo trzeba do nich jechać? Czy jest zapewniony dojazd środkami komunikacji zbiorowej? Sprawdzamy. Okonin
Niedaleko Golubia-Dobrzynia znajduje się Jezioro Okonin, do którego z Torunia można dojechać samochodem w około 40 min. W sezonie wejście na plażę jest płatne. Dostępna jest tam także gastronomiczna i turystyczna. Plażowicze mogę liczyć na czystą woda w jeziorze, możliwość wędkowania i przyjemnego spaceru w okolicznych lasach – wszystko to tłumnie przyciąga do Okonina torunian i mieszkańców pobliskich miejscowości.
Wąbrzeźno
Kąpielisko znajduje nad Jeziorem Zamkowym i jest główną atrakcją miasta w okresie letnim. Plażowicze mogą korzystać z piaszczystej plaży, pomostu, boiska do siatkówki plażowej, dmuchańców na wodzie oraz bezpłatnej wypożyczalni rowerów wodnych, kajaków czy desek SUP. Przestrzeń jest dobrze zagospodarowana – znajdują się tam przebieralnie, ławki, punkty gastronomiczne. Z Torunia do Wąbrzeźna dojedziemy pociągiem. Z dworca PKP w Wąbrzeźnie na plażę dostaniemy się natomiast kursującym autobusem miejskim.
Brodnica
Kąpielisko znajduje nad jeziorem Niskie Brodno i jest popularnym miejsce wypoczynku. Latem działa tu kąpielisko strzeżone, z pomostem i plażą. Wokół znajdują się tereny zielone idealne na piknik, a także wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Dodatkowym atutem są ścieżki spacerowe i rowerowe, którymi można dojechać aż do centrum miasta. Do Brodnicy z Torunia także kursują pociągi (z przesiadką w Jabłonowie Pomorskim) oraz autobusy.
Grudziądz
Największym kąpieliskiem w Grudziądzu jest tzw. Delfin, czyli kąpielisko nad Jeziorem Rudnickim. To duży kompleks rekreacyjny z dwiema plażami – strzeżoną i dziką – oraz szerokim pasem zieleni, idealnym do plażowania lub grania w gry zespołowe. Infrastruktura jest tu bardzo dobrze rozwinięta – znajdują się tam bary, wypożyczalnia sprzętu wodnego, toalety, przebieralnie i dużo miejsca na odpoczynek. Bliskość lasów sprawia, że można połączyć kąpiel z leśnym spacerem. Z Torunia do Grudziądza dojedziemy bezpośrednio pociągiem. Na plażę natomiast miejskim autobusem.
Chełmno
W Chełmnie funkcjonuje niewielkie, ale bardzo urokliwe kąpielisko nad Jeziorem Starogrodzkim. Miejsce to jest spokojne, chętnie odwiedzane przez mieszkańców i osoby szukające relaksu z dala od tłumów. Kąpielisko ma małą, strzeżoną plażę z pomostem. Do Chełmna można dojechać autobusem PKS.
Przydwórz
W Przydworzu znajduje się znane w regionie kąpielisko nad Jeziorem Wieczno. To jedno z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych w okolicy – latem zjeżdżają tu osoby z całego regionu. Kąpielisko oferuje czystą wodę, długi pomost, strzeżoną plażę oraz dobrą infrastrukturę rekreacyjną. W pobliżu znajdują się domki letniskowe, pola namiotowe oraz ośrodki wypoczynkowe. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny i korzystać z różnych form aktywności, jak pływanie, kajaki czy rowery wodne. Niestety – dojazd jest we własnym zakresie.