Sezon kąpieliskowy w regionie słupskim wystartował. Gdzie warto się wybrać, by bezpiecznie spędzić czas nad wodą?
Sezon kąpieliskowy w Polsce rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 30 września, jednak to najczęściej z początkiem wakacji kąpieliska w regionie udostępniają swoją infrastrukturę wczasowiczom. To także moment, w którym nad wodą pojawiają się służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo odwiedzających.
Oprócz ratowników, strzeżone kąpieliska monitoruje także Sanepid. Informacje o tym, gdzie bezpiecznie spędzić czas nad wodą zamieszcza w swoim serwisie kąpieliskowym.
- Na interaktywnej mapie zaznaczone są wszystkie oficjalnie działające kąpieliska. Szukaj tych zaznaczonych na zielono! To znak, że kąpielisko jest czynne, a woda w nim przebadana i bezpieczna. Czerwony kolor oznacza z kolei, że z kąpieliska nie można aktualnie korzystać, a po kliknięciu w szczegóły możesz dowiedzieć się dlaczego. Jeśli kąpielisko jest aktywne, czyli sezon kąpielowy już się w nim rozpoczął, możesz odczytać pełną wersję raportu zawierającego m.in. dane o: jakości wody, infrastrukturze, kwestiach organizacyjnych. Jeśli kąpielisko jest nieaktywne, oznaczamy je szarym kolorem, a po rozwinięciu szczegółów pojawi się informacja dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego – podaje Główny Inspektorat Sanitarny.
Nie wszystkie zbiorniki wodne mają jednak status kąpieliska. Miejsc objętych nadzorem Sanepidu i wyposażonych w stanowisko ratownika wciąż jest niewiele – chcąc bezpiecznie spędzić czas nad wodą w regionie słupskim miejsc do wyboru jest kilka.
Nad morze i jezioro
Nadmorskie kąpieliska w Ustce wybierane są przez turystów przebywających w naszym regionie najczęściej, ale te w Poddąbiu, Dębinie czy Rowach również cieszą się powodzeniem. Choć większość z nich działalność rozpoczyna wraz z początkiem lipca, to w Ustce strzeżona plaża (na wschód od portu) działa już od połowy czerwca.
Ci, którzy od morza wolą jezioro, też znajdą coś dla siebie. Jedną z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji w regionie jest ośrodek wypoczynkowy „Sobótka” w Obłężu. Wyremontowany przez gminę Kępice teren nad jeziorem Obłęskim przyciąga turystów nie tylko bliskością natury, ale także plażą i strzeżonym kąpieliskiem. Nad bezpieczeństwem wczasowiczów ratownik czuwa tu codziennie od godz. 10 do 18.
- Na miejscu, w Ośrodku Wypoczynkowym Sobótka, działa wypożyczalnia sprzętu wodnego – można wypożyczyć rowery wodne oraz kajaki, a także skorzystać ze sklepiku przy plaży. Codziennie na odwiedzających czeka również pyszna kuchnia serwowana przez Sobótkę – idealna propozycja po aktywnym dniu nad wodą – zachęca dyrekcja ośrodka.
Co ważne, przez plażę prowadzi kładka, umożliwiająca dostanie się do wody osobom z niepełnosprawnością ruchową. Po kąpieli można wybrać się na spacer wokół malowniczego jeziora, a później spędzić noc na polu namiotowym – lub w którymś z domków letniskowych.
Niezmiennie, niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Słupska cieszy się kąpielisko w Parku Trendla przy ulicy Arciszewskiego (wylot z miasta w kierunku Krępy Słupskiej) – czyli jedyne strzeżone miejsce nad wodą w najbliższej okolicy miasta. Miejscówkę chętnie odwiedzają nie tylko miłośnicy kąpieli, ale także plażowicze i spacerowicze. Według informacji z Portalu Kąpieliskowego, długość linii brzegowej kąpieliska to 30 metrów. Niestety nie wypożyczymy tam sprzętu pływającego, takiego jak rowerki wodne czy kajaki. Podobnie, jak w przypadku Sobótki, kąpielisko czynne jest od godziny 10 do 18.
Nad jezioro do Bytowa
Z atrakcyjnych miejsc do spędzania czasu nad wodą słynie powiat bytowski. Popularne kąpielisko nad jeziorem Jeleń w Bytowie co roku przyciąga wczasowiczów z całego regionu.
- Od 23 czerwca mieszkańcy gminy Bytów oraz turyści mogą korzystać ze strzeżonego kąpieliska nad Jeziorem Jeleń w Bytowie. Sezon kąpielowy potrwa do 2 września 2025 r. Bezpieczeństwo na kąpielisku zapewniają ratownicy ze Słupskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy będą pełnić dyżury codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Kąpielisko o powierzchni 1155 m², składające się z tak zwanych "basenów", zostało wytyczone wzdłuż 500-metrowej linii brzegowej – informują bytowscy urzędnicy.
Od kilku dni nad Jeleniem czynna jest wypożyczalnia sprzętu wodnego – popływać można kajakiem, rowerem wodnym lub na desce. Do 31 sierpnia turystów nad samą wodę dowozić będzie bezpłatnie linia nr 5 komunikacji miejskiej w Bytowie.
Ratownicy czuwać będą także nad turystami odwiedzającymi kąpielisko nad miasteckim jeziorem Lednik. W tym roku dla mieszkańców i wczasowiczów odświeżono zjeżdżalnie wodne, a także przygotowano wypożyczalnię sprzętu wodnego.
Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą?
Wakacje to czas beztroskiego odpoczynku nad wodą, ale też lekkomyślnych zachowań. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o kilku podstawowych zasad, do których trzeba się stosować korzystając z kąpielisk:
- Pływaj tylko w strzeżonych miejscach. Korzystaj tylko z kąpielisk, gdzie jest obecny ratownik. Unikaj dzikich plaż i niestrzeżonych zbiorników wodnych, gdzie dno może być niebezpieczne.
- Znaj swoje umiejętności. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli nie jesteś pewny swoich sił, pływaj blisko brzegu i zawsze noś kamizelkę ratunkową.
- Zwracaj uwagę na warunki pogodowe. Przed wejściem do wody sprawdź prognozę pogody. Burze, silne wiatry i wysokie fale mogą stanowić poważne zagrożenie.
- Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol osłabia zdolności motoryczne i ocenę sytuacji, co może prowadzić do tragicznych wypadków.
- Używaj sprzętu asekuracyjnego podczas pływania. Kamizelki ratunkowe, bojka asekuracyjna i inne urządzenia mogą uratować życie, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewnym pływakiem.