Suwalszczyzna dobra na wakacje. Spacer w Turtulu, sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Turtul, niewielka osada położona w malowniczej dolinie Czarnej Hańczy, jest dziś nie tylko geograficznym, ale i symbolicznym sercem Suwalskiego Parku Krajobrazowego – najstarszego parku krajobrazowego w Polsce, utworzonego 12 stycznia 1976 roku. Jego siedziba mieści się właśnie tutaj, w dawnym młynie wodnym, który zyskał drugie życie jako centrum edukacyjne i administracyjne parku.
Park obejmuje 6338 hektarów jednych z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych krajobrazów młodoglacjalnych w Polsce. To kraina kontrastów – łagodnych wzgórz i głębokich rynien polodowcowych, rozległych pól i tajemniczych jezior.
Około 60% powierzchni parku zajmują użytki rolne, 24% – lasy i zadrzewienia, 10% – wody, 4% – tereny podmokłe.
W granicach SPK znajduje się aż 26 jezior o powierzchni powyżej 1 ha, w tym najgłębsze w Polsce – jezioro Hańcza. Obszar ten znajduje się w dorzeczu Niemna – odwadniany jest przez dwie główne rzeki: Czarną Hańczę i Szeszupę.
Turtul - perła Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Siedziba parku w Malesowiźnie–Turtulu to miejsce warte odwiedzenia nie tylko przez pasjonatów przyrody.
Znajduje się tu:
- punkt informacji turystycznej,
- izba regionalna z wystawą etnograficzną, a także i
- interaktywna ścieżka edukacyjna „Opowieści Turtula”, która przybliża odwiedzającym tutejsze środowisko naturalne, historię oraz dziedzictwo kulturowe regionu.
Turtul i jego okolice to także doskonały punkt wypadowy na liczne szlaki turystyczne – piesze, rowerowe i kajakowe. Nieopodal znajduje się staw Turtulski z wieżą widokową, ścieżki przyrodnicze prowadzące doliną Czarnej Hańczy oraz punkty widokowe na oz turtulski – charakterystyczny polodowcowy wał ziemny.
Turtul to doskonałe miejsce na wypoczynek, edukację, a także na chwilę zadumy wśród jednych z najbardziej dziewiczych krajobrazów Polski.