Turystyczne skarby Wielkopolski. Archikatedra w Gnieźnie i Drzwi Gnieźnieńskie. Co warto tu zobaczyć? Jak dojechać?
W tym artykule:
Turystyczne skarby Polski. Zaczynamy letnią podróż przez Wielkopolskę
Z okazji 25-lecia portalu naszemiasto.pl rozpoczynamy wakacyjny cykl „Turystyczne skarby Polski”. Przez trzy letnie miesiące – od 5 lipca do 27 września – prezentować najciekawsze, nietypowe i często nieznane atrakcje w całym kraju, wybrane przez redakcję. Na zakończenie powstanie lista TOP 25 miejsc w każdym województwie – a o tym, które z nich zasługują na miano prawdziwego skarbu, zdecydują już czytelnicy w otwartym głosowaniu.
Pierwsze wieki katedry
Około 970 roku Mieszko I wzniósł kościół na planie krzyża, który zburzono dwie dekady później. Fundatorem kolejnej świątyni, powstałej pod koniec X wieku, był syn Mieszka - Bolesław Chrobry. W 999 roku złożono w katedrze szczątki biskupa Wojciecha, co odcisnęło się w kolejnych wiekach na znaczeniu tego miejsca. Po Zjeździe Gnieźnieńskim katedra wypiękniała dzięki staraniom cesarza Ottona III. Niestety, w następnych latach katedrę prześladowały pożary i rozgrabienia, takie jak to po najeździe księcia czeskiego Brzetysława.
Drzwi Gnieźnieńskie
Około 1175 roku pojawiły się spiżowe drzwi, zaliczane do najwspanialszych zabytków sztuki brązowniczej XII-wiecznej Europy. Są one unikatowym zabytkiem sztuki odlewniczej z XII wieku, przedstawiającym sceny z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha na 18 kwaterach. Lewe skrzydło ma 328 cm wysokości i 84 cm szerokości, a prawe 323 cm wysokości i 83 cm szerokości. Drzwi znajdują się w południowym portalu katedry w Gnieźnie, stanowiąc wejście do świątyni.
- Umieszczenie ich jako Porta Regia (Drzwi Królewskich) wymagało znakomitej oprawy architektonicznej i zapewne w tym czasie powstał nowy, wielki portal, z którego zachowały się fragmenty profilowanych archiwolt
- czytamy na www.archidiecezja.pl.
Matka kościołów w Polsce
Matka kościołów w Polsce – „Mater et Caput omnium Ecclesiarum Poloniae” - przeszła regotyzację w latach 1953-1965, która przywróciła jej pierwotny wystrój.
- Te prace zarówno ze strony Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, jak i następnych arcypasterzy ukazują matkę polskich katedr, nekropolię arcybiskupów i Prymasów jako Pomnik Historii (8 września 1994 r.) zarówno ze względu na wartości historyczne, religijne i artystyczne oraz symbol tradycji królewskiej państwa polskiego i tradycję katedry koronacyjnej, a także miejsce kultu św. Wojciecha, apostoła i patrona Polski
- czytamy na www.archidiecezja.pl.
Co dalej w cyklu „Turystyczne skarby Polski”?
W każdą sobotę i czwartek wakacji odwiedzimy kolejne wyjątkowe miejsca w całej Wielkopolsce – od lokalnych rezerwatów po wioski tematyczne, od opuszczonych budynków po regionalne muzea. Nie szukamy miejsc „największych”, szukamy tych, które zapadają w pamięć. Bo Polska ma wiele do pokazania, trzeba tylko wiedzieć, gdzie spojrzeć.