Wakacje potrafią sporo kosztować. Taki budżet na wczasy mają Polacy
W tym roku Polacy planują wydać więcej na wakacje
Wspomniana kwota uwzględnia wydatki na transport, nocleg, wyżywienie i atrakcje. Jednocześnie, jak ustalono, 29 proc. respondentów planuje przeznaczyć na wyjazd maksymalnie do 2500 zł na osobę, a 71 proc. - przekroczy tę kwotę. Rok temu było to odpowiednio 45 i 55 proc.
Badanie pokazało, że na zagranicznym urlopie płacimy najczęściej gotówką wymienioną wcześniej w Polsce (51 proc. respondentów) lub kartą wielowalutową z banku lub innej instytucji (28 proc.). Gotówką wymienioną lub wypłaconą na miejscu płaci za granicą 21 proc. wyjeżdżających, zwykłą kartą debetową 16 proc., kartą kredytową 12 proc., a 9 proc. kartą do konta, lecz z pakietem lub limitem walutowym.
Wakacje w kraju dominują
Jak wynika z badania, wakacyjny urlop w Polsce planuje co drugi ankietowany. Natomiast 11 proc. pytanych jeszcze nie zdecydowało o kierunku głównego wyjazdu. Nieznacznie wzrosło zainteresowanie zagranicznym wyjazdem. Blisko 40 proc. respondentów zamierza spędzić główny urlop poza Polską.
Najczęściej za granicę jeździmy z rodziną lub dziećmi (44 proc. badanych) albo z partnerem lub partnerką (40 proc.). Z przyjaciółmi lub znajomymi wyjeżdża co piąty respondent, samodzielnie wyjazdy zagraniczne deklaruje 11 proc. badanych. Natomiast 3 proc. uczestników badania podróżuje do innych krajów służbowo w towarzystwie współpracowników.
Badanie "Finanse Polaków" zrealizował w dniach 6-12 czerwca 2025 roku Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Banku Millennium na reprezentatywnej próbie 1 046 osób metodą CAWI.
Źródło: ISBnews
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!