59. Sabałowe Bajania: Bukowina Tatrzańska znów pełna śpiewu, muzyki i gawęd
Start mimo deszczu
59. Sabałowe Bajania oficjalnie rozpoczęły się w środę 9 lipca. Choć z powodu niepogody odwołano tradycyjny paradny przejazd zaprzęgów przez wieś, Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej – jeden z największych drewnianych budynków w Europie – po raz kolejny stał się centrum góralskiego świata.
Na scenie wystąpiły lokalne zespoły, m.in.Mali Wiyrchowianie i Wiyrchowianie dając symboliczny początek kilkudniowemu świętu folkloru i tradycji.
– Bajania, bajania w naszej Bukowinie. Przyjeżdżajcie wszyscy, radość was nie minie – zachęca Bartek Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. – Choć pogoda nam dziś dokuczyła, nie boimy się trudności. Tak jak ojcowie i dziadkowie dawali radę, tak i my damy radę, a Dom Ludowy – pomieści wszystkich.
Konkurs i tradycja
Sabałowe Bajania to przede wszystkim ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, pytacy i starostów weselnych. To oni walczą o najwyższe festiwalowe trofea – Bukowiańskiego Buka oraz góralskie spinki w kolorach złota, srebra i brązu.
Rywalizacja trwa od czwartku do soboty w sali widowiskowej Domu Ludowego. To właśnie tu spotykają się najlepsi twórcy i strażnicy kultury niematerialnej z całej Polski.
Wieczory z muzyką i smakiem
Wieczorne koncerty odbywają się na scenie plenerowej przed Domem Ludowym oraz – w sobotę – na terenie stacji narciarskiej Rusiń-Ski. Wystąpią m.in.: Teresa Mirga i Kałe Bała, Gronicki, Hanka Rybka, FolkPower, Ciupaga i Pectus, który świętuje swoje 20-lecie.
W sobotę (12 lipca) odbędzie się również Degustacja Potraw Regionalnych, która już od lat przyciąga tłumy miłośników podhalańskiej kuchni.
Sabałowa Noc – zbójnicy i orlice
Kulminacją wydarzeń będzie Sabałowa Noc – pełna obrzędów i symboli, z watrą, pasowaniem na zbójnika i nadaniem tytułów Wiyrchowych Orlic. Towarzyszyć jej będzie zabawa z zespołem Zgrani i pokaz sztucznych ogni.
Niedzielne zakończenie
W niedzielę zaplanowano mszę w intencji uczestników festiwalu, festiwalowy korowód oraz występy zespołów regionalnych z gminy Bukowina Tatrzańska. O godz. 16.00 poznamy tegorocznych laureatów konkursu – wtedy wręczone zostaną dyplomy i nagrody.
Nie tylko konkurs
Równolegle do głównego programu trwają wydarzenia towarzyszące: wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki, Bajaniowe Śpasy – czyli zajęcia dla dzieci, a także rodzinne zawody strzeleckie o Sabałową Flintę.
Tradycja, która żyje
Sabałowe Bajania to nie tylko festiwal. To wielopokoleniowe spotkanie ludzi, którzy żyją kulturą – i tych, którzy chcą jej posmakować. Choć pogoda nie zawsze dopisuje, energia i gościnność Bukowiny nie słabną.
Jak co roku, bajania trwają – i niosą się daleko poza Tatry.