Uwaga! Zmiany w 800 plus od czerwca 2025. Zobacz nowe zasady świadczenia
800 plus. Duże zmiany. Nowe zasady przyznawania świadczenia dla dzieci z Ukrainy
Od 1 czerwca 2025 roku wchodzą w życie duże zmiany w programie 800 plus, które wpłyną na sposób przyznawania świadczenia, szczególnie wśród dzieci obywateli Ukrainy. Zgodnie z nowymi zasadami, świadczenie będzie przyznawane tylko tym dzieciom, które spełniają określone wymagania edukacyjne.
Dotychczas świadczenie 800+ było przyznawane wszystkim dzieciom do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Nowe zasady 800 plus wprowadzają obowiązek edukacyjny, który musi spełniać każda osoba uprawniona do świadczenia. Od czerwca 2025 roku, aby otrzymać świadczenie, dziecko musi:
- uczestniczyć w rocznym przygotowaniu przedszkolnym (tzw. zerówka),
- realizować obowiązek szkolny w szkole podstawowej,
- kontynuować naukę w szkole ponadpodstawowej.
Wszystkie te zmiany dotyczą dzieci obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce na podstawie ochrony czasowej. Jeżeli dziecko nie spełnia tych warunków edukacyjnych, nie będzie uprawnione do świadczenia 800 plus. Wyjątki będą dotyczyć dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku obowiązku szkolnego lub w przypadkach, gdy obowiązek ten został odroczony. Ponadto, uczniowie najwyższych klas ukraińskiego systemu edukacji, którzy będą kontynuować naukę niestacjonarną, również będą uprawnieni do 800 plus.
W 2024 roku świadczenie 800 plus pobierało 422,6 tys. dzieci z Ukrainy, co czyniło ich największą grupą obcokrajowców korzystających z tego wsparcia w Polsce. Rok wcześniej liczba ta wynosiła 498,9 tys.
Terminy składania wniosków
Aby zapewnić ciągłość wypłat świadczenia, rodzice powinni złożyć wnioski o 800+ do 30 kwietnia 2025 roku. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną:
- poprzez platformę PUE ZUS,
- aplikację mobilną mZUS,
- portal Emp@tia,
- bankowość elektroniczną.
Wnioski złożone po 30 czerwca 2025 roku będą skutkować przyznaniem świadczenia dopiero od miesiąca ich złożenia, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące .
Rodziny, które złożą wniosek do 30 kwietnia, otrzymają pieniądze za czerwiec najpóźniej do 30 czerwca 2025 roku. Osoby składające wnioski w maju, otrzymają wypłaty za czerwiec i lipiec do końca lipca.
Co, jeśli wniosek o 800 plus zostanie złożony po terminie?
Jeżeli wniosek trafi po 30 czerwca 2025 roku:
- prawo do świadczenia będzie ustalane od miesiąca złożenia wniosku,
- okres wypłaty 800 plus zostanie skrócony,
- wypłata obejmie tylko miesiące od momentu złożenia wniosku do końca okresu rozliczeniowego.
Przypomnijmy, że w ramach programu Rodzina 800 plus wspierane są wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. ZUS będzie weryfikować spełnienie obowiązku edukacji poprzez połączenie systemów obsługujących świadczenie 800+ z Systemem Informacji Oświatowej. Rodzice będą zobowiązani do wskazania w składanym wniosku placówki edukacyjnej, do której uczęszcza dziecko.