Będą zmiany w zasadach dopłat do składek ubezpieczeń upraw rolnych
W tym artykule:
W piątek (25.07) opublikowane zostały założenia projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Pracuje nad nim Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Składki ubezpieczeń upraw rolnych - pojawi się nowa kategoria
W ramach deregulacji planowane jest dodanie nowej kategorii upraw, do których mogą stosowane być dopłaty do składek ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia szkód m.in. przez huragan i powódź. Ma nią być trawa nasienna.
Ponadto projekt ma uprościć dostęp do dopłat do składek ubezpieczona upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Od tego będzie zależała wysokość dopłat
Resort rolnictwa proponuje warunek, którego spełnienie ma być konieczne, aby dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia upraw sięgała 65 proc. - w przypadku m.in. zbóż, w tym gryki i kukurydzy, uprawy rzepaku i rzepiku, słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, chmielu, tytoniu oraz ziemniaków czy buraków cukrowych.
Dopłata w tej wysokości będzie stosowana jeśli określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe nie przekraczają 15 proc. sumy ubezpieczenia bez względu na klasę gleby. W przypadku drzew i krzewów owocowych oraz truskawek będzie to 25 proc. sumy ubezpieczenia bez względu na klasę gleby.
Zgodnie z założeniami, jeśli rolnik zdecyduje się skorzystać z usług dystrybutora ubezpieczeń, innego niż zakład ubezpieczeń, dopłata ma przysługiwać jedynie jeżeli wynagrodzenie tego dystrybutora nie przekroczy 7 proc. składki ubezpieczenia w przypadku upraw m.in. zbóż itp. albo 3 proc. w przypadku drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.
Jak wskazano, zmiany zaproponowane w ustawie są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z trudnościami w dostępie do preferencyjnego ubezpieczenia upraw rolnych.
Rząd ma przyjąć projekt w III kwartale tego roku.
Źródło: PAP