Białystok sprzedaje zabytek. Kamienica przy Młynowej 2 idzie „pod młotek”
Nieruchomość przy Młynowej 2 przygotowywana jest do sprzedaży. Wiadomo, że za kamienicę z częścią znajdującego się za nią terenu miasto chce przynajmniej 1,5 mln zł - na tyle ustalona została cena wywoławcza, w przetargu musi być przebita. Budynek z działkami, na których stoi oszacowano na kwotę 1,1 mln zł. Reszta to wartość posesji za kamienicą. Cała nieruchomość (w tym część zabudowana) ma powierzchnię 407 metrów kwadratowych.
Młynowa 2. Kamienica do wzięcia
Kamienica to relikt Chanajek - żydowskiej dzielnicy, której pozostałościami są domy stojące właśnie wzdłuż Młynowej - od Pięknej do Kijowskiej. Zachowało się tu jeszcze kilka murowanych i drewnianych domów, które przetrwały nie tylko wojnę i czasy PRL, ale też ostatnie modernizacje układu drogowego w okolicy. Chronione są jako zabytki ewidencyjne.
Co nabywca będzie mógł zrobić z kamienicą?
W dokumentach wyraźnie podano, że będzie musiał zachować wysokość budynku, typ dachu, wielkość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych, wystrój fasad oraz przywrócić pierwotną kolorystykę elewacji. Nie będzie mógł natomiast budynku docieplić z zewnątrz, nadbudować ani rozbudować.
Przeznaczenie budynku z kolei określają zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Działki położone są na terenie przeznaczonym pod zabudowę usługową oraz mieszkaniową wielorodzinną wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi oraz zielenią urządzoną – czytamy w podpisanym przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego zarządzeniu otwierającym drogę do przetargu.
Miasto sprzedaje zabytki
Kamienica przy Młynowej 2 to kolejny zabytek, jaki próbuje sprzedać miasto. Z powodzeniem jeszcze w 2019 roku udało znaleźć się kupca na Pałac Tryllingów znajdujący się przy ulicy Warszawskiej 7. Ta rezydencja fabrykancka przeszła już kapitalny remont i dziś znów jest perełką na Warszawskiej.
Pałac Tryllingów. Perła z ulicy Warszawskiej
Na remonty czekają za to np. dwa inne zabytki, które przeszły w prywatne ręce. W 2022 roku znalazł się chętny, by kupić tzw. dom-żelazko, czyli drewniany zabytek na rogu ulic Mazowieckiej i Wesołej. W tym samym roku gmina sprzedała też kamienicę przy Słonimskiej 15. W tych dwóch przypadkach nabywcy zadeklarowali, że wyremontują zabytki do końca 2026 roku. Grudzień 2028 z kolei to termin zakończenia remontu dawnej szkoły Tarbut na zapleczu ulicy Lipowej.
Miasto sprzedało dom-żelazko
Ale zdarzają się miastu też takie transakcje jak ta z roku 2014. Wtedy to znalazł się kupiec na kamienicę z ulicy Dąbrowskiego 14. Mimo, że miał ją wyremontować do końca roku 2016, nie zrobił tego do dziś.