Bielsko-Biała: podstawę czaszki wydrukowano na drukarce 3D
W trakcie przygotowania do zabiegu został wykorzystany model anatomiczny podstawy czaszki pacjentki wydrukowany na drukarce 3D, który pozwalał na szczegółowe opracowanie planu operacji.
Zabieg odbył się przy wsparciu organizacyjnym dyrekcji szpitala oraz przy udziale znakomitych gości ze świata medycyny - profesora Adama Maciejewskiego oraz profesora Łukasza Krakowczyka. Zastępca kierownika Oddziału Laryngologii dr hab. n. med. Maciej Hajduga koordynował przygotowania i przebieg operacji.
Dr Hajduga, wyjaśnił, że u pacjentki, zdiagnozowano tzw. Zespół Eagle’a.
- Jego symptomy, czyli kłucie w szyi przy ruchach głowy, kłucie w gardle, czy też objawy neurologiczne są związane z wydłużonym wyrostkiem rylcowatym kości skroniowej. To bardzo rzadkie schorzenie - podkreślił dr Hajduga.
Specjalista dodał, że operację wykonano jednocześnie przez lewą i prawą stronę jamy ustnej.
- Pacjentka już wcześniej miała usunięte migdałki podniebienne z innych powodów, więc dostęp był uproszczony. Zabieg był jednorazowy i nie trzeba go powtarzać. Pacjentka jest jeszcze w stadium rekonwalescencji. Efekty operacji zaczynają być widoczne. Objawy, które utrudniały pacjentce funkcjonowanie, stopniowo ustępują – wyjaśnił.
Zabieg odbył się przy udziale chirurgów prof. Adama Maciejewskiego i prof. Łukasza Krakowczyka oraz wsparciu organizacyjnym dyrekcji szpitala.
Bielski szpital wojewódzki jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek na południu Polski. Prowadzi między innymi 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.