CBŚP rozbiło międzynarodową grupę przestępczą. Do zatrzymania doszło niedaleko Ostrowi
W połowie czerwca CBŚP w Gorzowie Wlkp. (za pośrednictwem kanału Interpolu przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji) otrzymało informacje o uprowadzeniu dwóch obywateli Etiopii.
Ponadto Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce i Komisariat Policji II w Zielonej Górze otrzymali informacje od przedstawicieli jednej z organizacji pomocowych o wiadomości otrzymanej przez internetowy komunikator:
Z treści korespondencji, napisanej po angielsku, wynikało, że na terenie Polski przetrzymywane są osoby porwane przez gang domagający się okupu. Sprawcy grozili, że jeśli żądania nie zostaną spełnione, ofiary zostaną zamordowane, a ich organy sprzedane. Do wiadomości dołączono zdjęcia nagich, skrępowanych mężczyzn oraz zrzuty ekranu rozmów prowadzonych w języku rosyjskim z żądaniem okupu w kryptowalutach. Według relacji zgłaszających porywacze użyli siły i gróźb z użyciem broni. Odebrali ofiarom pieniądze i telefony, kazali się rozebrać, a następnie skrępowali ich i przewozili w bagażniku. Rodzina jednego z porwanych została poinformowana o konieczności zapłaty okupu - podaje CBŚP.
14 czerwca nad ranem, w rejonie Lubina, uprowadzeni wykorzystali moment nieuwagi porywaczy i uciekli. Zostali zostali przekazani Straży Granicznej.
CBŚP ustaliło osoby, które mogą być odpowiedzialne za uprowadzenie, jednak w tym czasie podejrzewani opuścili Polskę i udali się na Litwę.
Funkcjonariusze ustalili, że 24 czerwca, te same osoby mogą być zamieszane w kolejne przestępstwo – uprowadzenie trzech obywateli Mali na terenie Łotwy. Mężczyźni zostali skrępowani i zamknięci w bagażniku. Jedną z ofiar przywiązano do drzewa i brutalnie pobito drewnianą pałką. Film z tortur został przesłany rodzinie z żądaniem okupu. Dzięki szybkiej wymianie informacji „Łowców Cieni” CBŚP z organami ścigania z Łotwy, Litwy i Estonii potwierdzono, że wytypowane osoby były zamieszane również w porwanie obywateli Mali dokonane na terenie Łotwy. Relacje poszkodowanych pokrywały się z ustaleniami CBŚP.
25 czerwca podejrzewane osoby wróciły do Polski. Funkcjonariusze CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z CPKP „BOA” oraz SPKP z Białegostoku, na drodze S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej, dokonali zatrzymania 3 osób. Równocześnie, w Skwierzynie (woj. lubuskie), zatrzymano kolejną osobę podejrzewaną o pomoc w przemycie uprowadzonych osób.
Podczas przeszukań pojazdów, którymi poruszały się zatrzymane osoby, zabezpieczono m.in. przedmioty przypominające broń palną, kominiarki, taśmy klejące oraz telefony komórkowe. W miejscu zamieszkania jednej z zatrzymanych osób odnaleziono również przedmiot przypominający broń palną, telefon jednej z ofiar, kolejne akcesoria maskujące oraz karty SIM.
Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uprowadzeń dla okupu oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zastosował wobec trzech podejrzanych, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.