Chodzież: Rodzinna atmosfera podczas V Zlotu Miłośników Porcelany
W sobotę 19 lipca w Chodzieży odbył się V Zlot Miłośników Porcelany Chodzieskiej. Organizatorami zlotu od 5 lat są dwaj mieszkańcy Chodzieży: Sławomir Wachowiak i Karol Trzebny.
W tym roku zlot odbył się na terenie Niepublicznego Przedszkola nr 4 „Pod Dębusiem Olbrzymkiem”, które to przedszkole było współorganizatorem zlotu.
Do Chodzieży przyjechali wielbiciele chodzieskiej porcelany nie tylko z Wielkopolski, ale i z innych zakątków Polski, m.in. z Małopolski, województwa Pomorskiego, Warmińsko –Mazurskiego, Mazowieckiego, którzy znają się z facebookowej grupy „Pasjonaci Porcelany Chodzież”. Założycielem grupy i jednym z administratorów jest Sławomir Wachowiak.
Nie zabrakło również mieszkańców Chodzieży, którzy chętnie wspominali czasy świetności chodzieskich zakładów.
Załoga przedszkola przygotowała stoiska, na których można było pokazać swoją porcelanę, zaoferować do wymiany czy sprzedaży. Każdy z uczestników zlotu otrzymał "Pakiet Zlotowicza" (identyfikator, przypinkę, gadżety) przygotowany przez przedszkole. Dyrektor przedszkola Lucyna Różewicz, wraz z pracownikami dopilnowała również „zlotowo - porcelanowego” wystroju terenu i pomieszczeń przedszkolnych oraz atrakcje: ściankę fotograficzną, cieszącą się dużym zainteresowaniem foto-budkę, a także występ lokalnego zespołu 64-800 Band. Zadbano również, aby żaden uczestnik zlotu nie był głodny czy spragniony. Wśród gości byli: burmistrz Jacek Gursz, przewodniczący Rady Powiatu Marcin Kita i radni.
Na zaproszenie Sławomira Wachowiaka i Karola Trzebnego na jubileuszowym zlocie pojawiły się: Pani Alicja Szostakiewicz - ceniona w całym kraju ekspertka specjalizująca się w naprawie i renowacji porcelany oraz Pani dr Bożena Kostuch - doktor historii sztuki, kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie. W przygotowanych salach przedszkolnych odbyły się wykłady i warsztaty.
Bardzo ciekawy wykład kustoszki w Muzeum Narodowym w Krakowie, dr Bożeny Kostuch pt. „Polankiewicz” przyciągnął wielu odbiorców. Jeden z kolekcjonerów, Maciej Skrzypczak przywiózł kilka bardzo rzadkich pater z fabryki Stanisława Mańczaka (lata około 1925-1934), z okresu, w którym tworzył i był związany z zakładem w Chodzieży Bolesław Polankiewicz.
Prelekcja p.t. "Naprawa porcelany niegdyś i dziś” Pani Alicji Szostakiewicz zainteresowała szczególnie osoby, które zastanawiały się jak wygląda przebieg odbudowy uszkodzonej ceramiki.
Podczas zajęć praktycznych odbyły się również warsztaty renowacji porcelany, które poprowadziła pani Alicja Szostakiewicz, oraz warsztaty wyklejania kalki. Radą służyła pani Joanna Niespodziana – była pracownica chodzieskich zakładów.
Tegoroczny zlot był okazją do świętowania dwóch jubileuszy: V Zlotu, oraz 5-lecia istnienia grupy Pasjonaci Porcelany Chodzież, która obecnie liczy ponad 19 tys. członków. Uczestnicy zlotu wspólnie odśpiewali 100 lat, by następnie spróbować rocznicowego tortu.
Porcelanowe pogawędki, zachwyty i wymiana poglądów na zlocie trwały do wieczora ale zdjęcia z wydarzenia, wspomnienia i podziękowania za udział będą trwały jeszcze długo na facebookowej grupie Pasjonaci Porcelany Chodzież, która z każdym rokiem rozrasta się o kolejnych miłośników chodzieskiej porcelany.