Dawne nazwy ulic w Jeleniej Górze. Bahnhof Strasse to była ul. 1 Maja, zaś dzisiejsza ulica Bankowa to słynna Promenade
Czy czasami, idąc ulicami naszego miasta, zastanawiacie się nad dziejami poszczególnych traktów. Kiedy powstały? Jak się nazywały? Jak wyglądały? Nasza galeria poda wam kilka ważnych informacji. Dzięki niej, poznacie bliżej Jelenią Górę.
Jak zmieniały się nazwy ulic w Jeleniej Górze. Oto kilka przykładów:
Jelenia Góra, ulica Michała Drzymały
Ulica powstała w XVIII wieku pod nazwą Weg nach dem Renn Hübel. W XIX wieku zmieniono nazwę na Fünf Hauserstrasse. Od 16.02.1900 roku ulica zaczęła funkcjonować pod nazwą Linkestrasse, na cześć zamieszkującego ją jeleniogórskiego przedsiębiorcy - Carla Augusta Linke, który zmarł około roku 1895. Linke był rajcą miejskim oraz właścicielem fabryki włókienniczej, która znajdowała się w pobliżu tej ulicy. Obecna nazwa Michała Drzymały obowiązuje od 27.07.1945.
Jelenia Góra, Aleja Jana Pawła II
Ulica łączyła Jelenią Górę ze Strupicami, a za miastem prowadziła w kierunku Dziwiszowa (Berbirsdorf) i dalej Świerzawy (Schönau). W związku z tym ulica figurowała w XIX-wieku pod nazwami: Chausse nach Schönau oraz Chausse nach Berbirsdorf. W roku 1930 otrzymała nazwę Berbirsdorferstraße. Nazwa ulicy zmieniała się dość często. Części jeleniogórskiej z początku nadano nazwę aleja 1-go Maja, w roku 1947 zmieniono na ulicę Legnicką. Część ulicy znajdującej się na terenach Strupic z początku nosiła nazwę Racławicka. W roku 1976 Strupice zostały dołączone do Jeleniej Góry. Od roku 1975 część nosiła nazwę Obwodnicy Północnej, dwa lata później, w 1977 roku zmieniono nazwę na Trasę Bolesławiecką. W roku 1979 nastąpiło całkowite połączenie wszystkich odcinków ulicy i przemianowanie na Trasę XXXV-lecia PRL. Kolejna zmiana nazwy, na ulicę Konstytucji 3-go Maja, miała miejsce w roku 1989. Obecna nazwa Aleja Jana Pawła II obowiązuje od 01.06.1999 i dotyczy odcinka do węzła Zabobrze. Odcinek od węzła Zabobrze do węzła Grabary zachował nazwę Konstytucji 3-go Maja.
TUTAJ piszemy o ulicy Bankowej (Promenade)
Ulica Sudecka
Ulica wytyczona już była w wieku XVIII i na początku swojego istnienia podzielono ją na dwa odcinki: Schmidebergerstrasse (ulica Kowarska) oraz Schuetzengasse (ulica Strzelecka). Ten drugi fragment prowadził do strzelnicy, która znajdowała się tam, gdzie w późniejszych latach wzniesiono Dom Sztuk i Zgromadzeń, czyli dzisiejszy Teatr im. Cypriana Kamila Norwida. Obydwa trakty połączono w jedną Schmidebergerstrasse, kiedy postawiono wspomniany już gmach teatru, czyli około 1904 roku. W 1945 roku ulicy nadano nazwę Obrońców, dla uczczenia tych, którzy walczyli na frontach II Wojny Światowej. Jednak to miano nie utrzymało się długo, bo od 27 lipca 1945 roku na szyldy trafiło nazwisko generała Karola Świerczewskiego. Generał Świerczewski patronował tej ulicy aż do 4 marca 1993 roku, kiedy to Rada Miasta Jeleniej Góry podjęła uchwałę o zmianie nazw ulic kojarzących się ewidentnie z komunizmem. Wówczas zdecydowano, że trakt przyjmie neutralną nazwę: Sudecka,
TUTAJ piszemy o Jeleniej Górze 100 lat temu