Dzień Miodu w chorzowskim skansenie. Miodowe święto trwa
Miodowe święto w chorzowskim skansenie
Dlaczego zorganizowano "Dzień Miodu"? Bo miód, to jeden z najstarszych darów natury, ceniony od wieków za swoje właściwości odżywcze, lecznicze i kosmetyczne. Uczestnicy wydarzenia mogą poznać jego niezwykłe zalety i odkryć, jak szerokie ma zastosowanie w codziennym życiu.
Wraz ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach przygotowano szereg atrakcji: pokazy odwirowywania miodu z plastrów oraz warsztaty lania świec z wosku pszczelego.
W zagrodzie sołtysa swoją pasiekę edukacyjną „Skrzydlaci Przyjaciele” zaprezentowali pszczelarze. Przedstawili profesjonalny sprzęt oraz ul pokazowy. Poprowadzili również warsztaty „Jak żyją pszczoły”, przybliżając uczestnikom tajniki życia tych pożytecznych owadów. Dzieci mogły wykonać ekopszczółki z naturalnych materiałów ora pomalować gipsowe odlewy.
Zagroda z Frydka stała się przestrzenią do pokazów zabytkowego sprzętu pszczelarskiego oraz miejscem praktycznych warsztatów z zakresu dawnych technik pszczelarskich. Przy chałupie sołtysa zaplanowano konkurs na najsmaczniejszy miód – odwiedzający mogli skosztować różnych odmian i zagłosować na swojego faworyta.
Nie zabrakło też prelekcji na temat leczniczych właściwościach produktów pszczelich – o praktycznym zastosowaniu miodu i innych pszczelich dobrodziejstw opowiadali również sami pszczelarze obecnie ze swoimi stoiskami.
Wydarzenie realizowane jest we współpracy ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach.