Eksperymenty i warsztaty: trwa piknik naukowy na Politechnice Rzeszowskiej
Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Politechnika Rzeszowska pełni rolę współorganizatora i gospodarza tego inspirującego spotkania z nauką i przestrzenią kosmiczną.
Nauka na wyciągnięcie ręki i... kontakt z kosmosem!
Trwają pokazy naukowe i warsztaty, z których uczniowie szkół podstawowych chętnie korzystają. W rozmowach z nami podkreślają, że są podekscytowani udziałem w wydarzeniu i z niecierpliwością czekają na połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Szkołę Podstawową nr 25 w Rzeszowie reprezentuje jedenastoosobowa grupa młodych pasjonatów wiedzy pod opieką nauczycielki fizyki, pani Grażyny Gajownik-Jakubek. Dla uczniów to niezwykle inspirujące przeżycie – nie tylko możliwość udziału w warsztatach i obserwacji naukowych pokazów, ale przede wszystkim wyczekiwane z ogromnymi emocjami spotkanie z astronautą.
Podczas całego wydarzenia uczestnicy mogą m.in. projektować w 3D, budować rakiety pneumatyczne, poznawać technologie ochrony termicznej statków kosmicznych, a także eksplorować interaktywną strefę pikniku edukacyjnego — z łazikami, strefą VR, stanowiskami naukowymi i fotobudką kosmiczną.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife, popularyzator nauki i ekspert od eksploracji kosmosu.
Porozmawiają z polskim astronautą
W godzinach 11:28–11:38 uczestnicy pikniku naukowego na Politechnice Rzeszowskiej wezmą udział w niezwykłym wydarzeniu – połączeniu na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. To właśnie wtedy odbędzie się rozmowa z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, pierwszym polskim astronautą biorącym udział w misji IGNIS.
Podczas transmisji młodzież, wyłoniona w konkursie „Zapytaj astronautę” organizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA), będzie miała niepowtarzalną okazję zadać pytania prosto z Ziemi… na orbitę. To moment, który na długo zapisze się w pamięci uczestników – bezpośredni kontakt z człowiekiem przebywającym w kosmosie to marzenie wielu młodych pasjonatów nauki.