Firmy znów chcą inwestować. Usługi i produkcja liderami optymizmu
Po kilku latach zachowawczej postawy firm wobec inwestycji, widać wyraźny zwrot. Jak pokazują najnowsze dane BIG InfoMonitor, odsetek przedsiębiorstw planujących inwestycje wzrósł w ciągu roku z 30 do 45 proc. To sygnał pozytywny, zwłaszcza w kontekście historycznie niskiego poziomu inwestycji prywatnych w Polsce – przez lata relacja inwestycji do PKB oscylowała wokół 17 proc., podczas gdy unijna średnia wynosiła 21 proc.
Największą gotowość do inwestycji wykazują firmy z sektora usług (55 proc.) oraz produkcji (53 proc.). Wysoką aktywność inwestycyjną deklarują również przedsiębiorstwa transportowe (48 proc.) i budowlane (44 proc.). Najwięcej rezerwy zachowują firmy handlowe – tylko 33 proc. z nich planuje inwestycje.
Skąd pieniądze na rozwój? Dominuje finansowanie własne
Zdecydowana większość przedsiębiorstw planuje finansować inwestycje ze środków własnych (60,5 proc.). Jednocześnie blisko jedna trzecia firm zamierza sięgnąć po dotacje unijne i krajowe (30,3 proc.), kredyty bankowe (29,8 proc.) oraz leasing (27,2 proc.). Mniejsza część rozważa emisję obligacji lub akcji (9 proc.).
– Pozytywny trend inwestycyjny zasługuje na uwagę, ale niepokoi brak gotowości firm do wykorzystania dźwigni finansowej. Finansowanie inwestycji wyłącznie z własnych środków ogranicza ich skalę i tempo. Zwłaszcza że warunki do pozyskiwania kapitału – mimo kosztów – wciąż są relatywnie sprzyjające – komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.
Cztery powody, dla których firmy decydują się inwestować
Eksperci wskazują cztery główne motywacje przedsiębiorców do zwiększania aktywności inwestycyjnej:
- Innowacje i konkurencyjność – wdrażanie nowych technologii i rozwiązań umożliwia firmom utrzymanie przewagi rynkowej i poprawę jakości produktów i usług.
- Większa elastyczność operacyjna – inwestycje w technologie pozwalają szybciej reagować na zmieniające się potrzeby klientów i otoczenia.
- Rozwój nowych modeli biznesowych – transformacja modelu działania i poszukiwanie nowych źródeł przychodów staje się koniecznością.
- Wsparcie państwa, m.in. w obszarze obronności – polityka publiczna tworzy warunki sprzyjające rozwojowi w wybranych sektorach.
Barierą wciąż jest płynność finansowa
Optymizm inwestycyjny studzą jednak problemy z płynnością finansową. Aż 8 na 10 firm wskazuje, że pogarszająca się sytuacja finansowa ich kontrahentów utrudnia własne funkcjonowanie i blokuje rozwój. Najbardziej dotknięty tym problemem pozostaje sektor handlu.
– Zatory płatnicze pozostają jednym z najważniejszych wyzwań dla przedsiębiorstw. Wysoki udział nierzetelnych klientów może destabilizować przepływy pieniężne i uniemożliwiać terminową realizację inwestycji – zaznacza dr hab. Waldemar Rogowski.
Na koniec maja 2025 r. łączne zaległości kredytowe i pozakredytowe firm przekroczyły 45,5 mld zł. Status niesolidnych płatników ma już ponad 328 tys. podmiotów w Polsce.
Rozwiązania dla firm: jak poprawić bezpieczeństwo finansowe
W odpowiedzi na problemy z płynnością coraz więcej przedsiębiorstw sięga po narzędzia oferowane przez Grupę BIK. Służą one m.in. do monitorowania sytuacji finansowej partnerów biznesowych, weryfikacji wypłacalności i zarządzania ryzykiem płatniczym.
– Profesjonalna analiza sytuacji finansowo-płatniczej klientów i kontrahentów pozwala zapobiec poważnym problemom zanim się pojawią. To kluczowy element strategii zabezpieczającej inwestycje i działalność operacyjną – dodaje Rogowski.
W dynamicznym otoczeniu rynkowym to właśnie umiejętne zarządzanie ryzykiem i kapitałem może przesądzić o sukcesie inwestycyjnym firm – zarówno dużych, jak i sektora MŚP.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!