Gorzów: Ryneczek Jerzego się zmienia. Będzie przerwa na relaks
Powstaną zielone strefy relaksu
Umowę na realizację projektu została już podpisana, a prace mają ruszyć lada moment. Metamorfozy doczekają się dwa skwerki znajdujące się na terenie targowiska, które staną się funkcjonalnymi i estetycznymi strefami wypoczynku. Zmiany będą widoczne gołym okiem. Przede wszystkim pojawi się znacznie więcej zieleni, bo inwestycja zakłada nowe nasadzenia krzewów, bylin, a także roślin użytkowych, które będą nie tylko cieszyć oko, ale i służyć mieszkańcom.
- Na ryneczku zmieni się nie tylko zieleń. W upalne dni cień zapewnią nowe pergole, a wzdłuż alejek pojawią się ławki i inne elementy małej architektury. Wszystko po to, by stworzyć miejsca, w których można wygodnie usiąść czy odpocząć po zakupach - podkreśla Joanna Kasprzak Perka, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego.
Co ważne nowe strefy wypoczynku będą dostępne nie tylko dla kupujących i sprzedających na targowisku, ale dla wszystkich gorzowian – także tych, którzy po prostu lubią tu bywać i chcą spędzić chwilę w przyjaznym otoczeniu.
- Ryneczek to nie tylko przestrzeń handlowa, to także ważny punkt społeczny i miejsce spotkań. Dlatego ważne jest, aby odpowiadała ona współczesnym potrzebom mieszkańców, a więc była estetyczna, komfortowa i funkcjonalna. Rewitalizacja ma na celu nie tylko poprawę wyglądu, ale przede wszystkim stworzenie jeszcze lepszych warunków do przebywania tu i odpoczynku - dodaje Joanna Kasprzak Perka.
Zasadzą też gorzowską jabłoń
Jednym z symbolicznych akcentów rewitalizacji będzie posadzenie jabłoni renety landsberskiej. To odmiana, która nawiązuje do dawnych, sadowniczych tradycji Gorzowa. Przypomnijmy, że reneta landsberska została wyhodowana w 1840 przez radcę prawnego Theodora Heinricha Otto Burchardta. Jego rodzina posiadała sad w okolicy dzisiejszych ulic Borowskiego i Jagiellończyka, gdzie pierwsze owoce renety landsberskiej pojawiły się w 1852, a więc rok przed śmiercią urodzonego w 1771 hodowcy. W Polsce reneta landsberska nie jest powszechnie uprawiana, ale Gorzowski Rynek Hurtowy systematycznie pracuje, by ta jabłoń była coraz powszechniejsza. Zakończenie prac związanych z rewitalizacją terenów zielonych na miejskim targowisku przewidywane jest jesienią tego roku.