Granica w Gubinie. "Niedopuszczalne działania niemieckich służb"
Do incydentu doszło w nocy z 2 na 3 lipca na granicy polsko-niemieckiej w Gubinie.
- Niemiecka policja, nie czekając na przybycie patrolu polskiej Straży Granicznej, pozostawiła na granicy obywatela Afganistanu - poinformowała w czwartek, 3 lipca Straż Graniczna.
Robert Bagan, komendant główny Straży Granicznej stanowczo zaznaczył, że takie działania służb niemieckich są niedopuszczalne i niezgodne z wcześniejszymi ustaleniami.
Komendant rozmawiał o tej sprawie z dr. Dieterem Romannem, prezydentem Prezydium Policji Federalnej Niemiec.
Będą zmiany na granicy
Przypomnijmy, że rząd zapowiedział wprowadzenie tymczasowych kontroli na granicy z Niemcami i Litwą od 7 lipca. Stosowne rozporządzenie zostało opublikowane w czwartek, 3 lipca w Dzienniku Ustaw. Na granicy polsko-niemieckiej działać będą 52, a na granicy polsko-litewskiej 13 przejść granicznych.
W uzasadnieniu do rozporządzenia podano, że potrzeba przywrócenia kontroli wynika z analizy sytuacji migracyjnej. Z danych MSWiA wynika, że od 1 stycznia do 29 czerwca 2025 r. na granicy polsko-białoruskiej zanotowano 15 022 próby jej nielegalnego przekroczenia. Resort podkreśla, że presja na granicę polsko-białoruską zmalała, ale wzrosła na Litwie i Łotwie.
Na granicy polsko-niemieckiej od 1 stycznia do 29 czerwca br. zanotowano ponad 4,6 tys. nielegalnych wjazdów do Republiki Federalnej Niemiec. Najwięcej dokonali ich obywatele Ukrainy (ok. 40 proc.). Pozostałe osoby pochodziły m.in. z Afganistanu, Somalii, Syrii, Gruzji i Kolumbii. Ponad 850 migrantów, którzy w tym roku nielegalnie wjeżdżali z Polski do Niemiec, to osoby z historią podróży przez Białoruś.
Resort zaznaczył, że tymczasowa kontrola graniczna na polsko-niemieckim odcinku jest również podyktowana potrzebą dokonywania weryfikacji prawnych przesłanek warunkujących ewentualne przyjęcie migrantów od strony niemieckiej. Zwłaszcza w świetle obranej przez stronę niemiecką od 8 maja 2025 r. praktyki stosowania prawa azylowego, polegającej na nieprzyjmowaniu wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców, którzy przybyli na terytorium Niemiec z innego państwa członkowskiego, a następnie stosowaniu wobec tych osób odmów wjazdu.