Grzyby są w lasach. Te gatunki znajdziesz w sierpniu
Te gatunki zbierzesz w sierpniu, lubią towarzystwo konkretnych drzew
Czy to borowik, czy kurka, czy maślak – każdy grzyb ma swoje preferencje, co pozwala wskazać, gdzie powinno się go szukać. Niektóre kooperują z drzewami iglastymi, niektóre wolą liściaste. Zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych, lubują się podgrzybki i prawdziwki.
Kurki rosną przy sosnach i świerkach, ale zdarza się, że ich skupisko pojawi się przy wiekowych dębach. Maślaki najlepiej zbierać w okolicach sosen, żółte gatunki przy modrzewiach. Koźlarze dobrze czują się przy brzozach, dlatego też nazywa się je brzozakami. Z kolei kani warto szukać wśród liściastych skupisk, rydzów obok sosen.
Oto lista grzybów, które można znaleźć w sierpniu:
- borowiki,
- podgrzybki,
- kurki,
- kanie,
- maślaki,
- koźlarze,
- pierwsze mleczaje rydze.
Grzybiarze informują, że w wielu częściach kraju już w trzeciej dekadzie lipca można wynieść pełne kosze. Wysyp kurek widać w okolicach Olsztyna; niedaleko Krakowa i za Wyszkowem można zebrać sporo czubajek kani. Borowiki pojawiły się w wielkopolskich i lubelskich lasach. Niektórzy jednak czekają na szczęście. - A pod Łodzią nic - mówi jeden z amatorów zbiorów.
Zdjęciami z tegorocznego grzybobrania możecie podzielić się z nami pod adresem: redakcja@strefaaagro.pl
Bezpieczeństwo podczas grzybobrania to podstawa. Najlepiej szukać rano i po deszczu
Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków w ciepłe dni. Zanim jednak zacznie się wędrówkę po lesie, warto pamiętać o kilku zasadach. W świecie grzybów łatwo o pomyłkę, zbiorów trzeba być pewnych. Jeśli są wątpliwości, warto skonsultować się z grzyboznawcą lub pobliskim sanepidem.
Wypatrzone borowiki lub koźlarze należy wykręcać, ewentualnie wycinać z podłoża, a miejsce po nich przykryć ściółką, wtedy będą mogły wyrosnąć tam inne okazy. Leśnicy przypominają, że grzybów nie zbiera się w miejscach zabronionych, np. rezerwatach.
Na wyprawę z koszem nie trzeba czekać do września. Jeśli sprzyja pogoda, już w okresie wakacyjnym można zebrać różne gatunki, zwłaszcza że okres ich występowania często obejmuje zakres od czerwca lub lipca. Najlepiej zaplanować grzybobranie po deszczu, większość wyrasta po obfitych opadach, w zacienionych zakątkach, przy ciepłych dniach.
Atlas grzybów. Te pozycje mogą być mylące
Atlas grzybów jest obowiązkową pozycją czytelniczą dla tych, którzy nie mają pełnej wiedzy na temat rozróżniania gatunków. Niektóre są do siebie podobne i ewentualna pomyłka może wpłynąć na zdrowie. Zatrucie może uszkodzić układy nerwowy i pokarmowy. Przykładowo: jadalną gąskę można pomylić z trującym pewniakiem – muchomorem zielonawym sromotnikowym, a muchomor wiosenny wygląda jak czubajka kania.
Kurka, dla niedoświadczonego oka, wygląda jak lisówka pomarańczowa, która jest niejadalna. Czujność należy zachować, zbierając mleczaje. Najpopularniejszy jest rydz, ceniony za aromat i smak, ale podobny jest też niejadalny mleczaj wełnianka – spożycie większych ilości powoduje wymioty lub biegunkę. Jednym z klasyków polskiego grzybobrania jest borowik szlachetny, tu jednak pomyłkę może zafundować goryczak żółciowy, zaliczany do niejadalnych.