Gwiazdowo: Wilki zaatakowały w nocy. Zabiły trzy owce.
Wilki znów przypominają o sobie w gminie Sławno
Wilki są na terenie powiatu sławieńskiego. Regularnie tutaj bytują i "przypominają" o sobie. W nocy z 20/21 lipca 2025 r. podkopały się pod ogrodzeniem w miejscowości Gwiazdowo (gmina Sławno) i zaatakowały owce. Trzy z nich nie przeżyły tego ataku, a pozostałe są bardzo wystraszone.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno - Tadeusz Lewandowski mówi, że wilki są stałymi bywalcami w powiecie sławieńskim.
- Część z nich przebywa tutaj czasowo i później przenosi się w inne miejsce, ale są takie, co tutaj bytują na stałe - mówi Tadeusz Lewandowski.
Rozmówca podkreśla, że tropy wilków są widoczne w okolicy Gwiazdowa, Gwiazdówka na terenie gminy Sławno.
Ponadto Tadeusz Lewandowski mówi, że wilki potrafią też podejść za zwierzyną blisko Sławna. Akcentuje, że myśliwi informują, że pojawiają się nawet w okolicy pasa technicznego obwodnicy. Konkretnie w rosnących tam drzewkach, które są bardzo gęste.
- Człowiekowi zobaczyć wilka jest bardzo trudno, gdyż ten ludzi unika - mówi Tadeusz Lewandowski. - Chyba, że wilk jest ranny, chory lub jest tzw. mieszańcem. To wówczas dochodzi do - jak to nazywam - dziwnych zdarzeń, gdy wilka można zobaczyć np. jadąc drogą samochodem. Wilki są stadnymi zwierzętami, ale zdarzają się wyjątki.
Podchodzą pod zabudowania gospodarskie
- Trafiają do nas informacje, że wilki potrafią nocą podejść pod zabudowania gospodarskie i nawet próbują zaatakować psy pilnujące obejścia - akcentuje Tadeusz Lewandowski.
Rozmówca podkreśla, że wilk to zawsze wilk i lepiej mu nie wchodzić w drogę. Doradza ostrożność.
- Jako rolnicy coraz częściej stykamy się z wilkami. Sygnały o ich bytności od gospodarzy pochodziły także z gminy Malechowo i gminy Postomino - mówi Paweł Jędrzejewski, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Sławnie.
- Z wilkami sobie poradziłem grodząc pola – mówi Mirosław Szczepanek, rolnik z gminy Postomino. - Trzeba to robić bardzo dokładnie.
Rozmówca także zwraca jeszcze uwagę na jedną kwestię:
- Kiedyś we wsiach było sporo bezpańskich psów. Teraz ich nie ma. To dlatego, że wybiły je wilki. Jeśli taki pies zapuścił się do lasu, to już nie ma dla niego ratunku – mówi Mirosław Szczepanek.
Warto wiedzieć - wilk
Trop dorosłego wilka (przednia łapa) na śniegu długość (z pazurami) 10 -13 cm, szerokość 8 -10 cm. Tropy szczeniąt w zimie nie są mniejsze niż 9 (dł.) x 7 (szer.) cm.
Trop dużego psa zwykle jest szerszy i mniej regularny niż trop wilka. Pazury są słabiej odbite.
Warto też wiedzieć, że jeśli macie psa tropiącego [myśliwskiego] i potrafi on wskazać trop wilka to zachowa się w sposób następujący:
1. Zacznie węszyć będąc bardzo napiętym
2. Zastygnie w bezruchu z podkulonym ogonem
3. Aż "zagulgota" lub zawarczy w całkiem nowej dla Was intonacji
4. Będzie bardzo zaniepokojony i wskaże kierunek lub nie będzie chciał pójść dalej, czy też zacznie się wycofywać