Hełm wieży kościoła św. Jacka w Słupsku wraca na swoje miejsce
Przypomnijmy, 1 lipca 2022 roku nad Słupskiem przeszła gwałtowna nawałnica, która powaliła iglicę kościoła. Upadająca konstrukcja przebiła dach świątyni i uszkodziła również pobliski budynek parafialny. W wyniku tych zniszczeń konieczny był demontaż całej górnej części wieży, obejmującej dolny hełm, latarnię i mniejszy hełm nad latarnią.
Nowy hełm został odtworzony z zachowaniem historycznego kształtu, jednak wzmocniono go stalową konstrukcją wewnętrzną, aby zapewnić większą trwałość i bezpieczeństwo.
- Część konstrukcji drewnianej pochodzi ze starego hełmu wieży. Te elementy, które nadawały się do przeniesienia, zostały wykorzystane, jednak dla stabilizacji dodano ruszt stalowy - tłumaczy Krystyna Mazurkiewicz-Palacz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Co ciekawe, złamany szpic dawnej iglicy został zachowany jako „świadek historii” i można go obejrzeć na poddaszu kościoła. Górne partie wieży, takie jak latarnia i mniejszy hełm, są jeszcze montowane w zakładzie wykonawcy i zostaną dostarczone do Słupska w późniejszym terminie.
Inwestycja i ekspozycja historyczna
W ramach inwestycji zostanie również wykonany żelbetowy strop wieży, na którym stanie nowa konstrukcja hełmu wraz z masztem. Całość zostanie następnie obudowana drewnianymi belkami i pokryta zgodnie z historycznym wzorem.
Ciekawym pomysłem jest planowana ekspozycja fragmentu zniszczonej wieży. Trwają rozmowy nad ustawieniem zakonserwowanego elementu w przestrzeni publicznej, najprawdopodobniej w okolicach Spichlerza Czerwonego. Byłaby to nie tylko atrakcja wizualna, ale też edukacyjna. Można by porównać skalę elementów wieży i zobaczyć z bliska to, co dotąd znajdowało się wysoko nad nami.
Kapsuła czasu i skarby z przeszłości
Warto przypomnieć, że w zniszczonej iglicy odnaleziono w 2022 roku kapsułę czasu. Zawierała ona m.in. rękopisy z 1777 roku, dokumenty z 1898, stare gazety oraz monety z XVII i XVIII wieku. Obecnie te cenne pamiątki można oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Inwestycja o wartości 1,5 mln zł została sfinansowana z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a wykonawcą prac jest Zakład Usług Inwestycyjnych - Janusz Kazimierski.