Instytut Medycyny Wsi w Lublinie otwiera oddział leczenia otyłości
62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet w Polsce dotyka problem otyłości i nadwagi, a co piąty Polak jest otyły - podaje Instytut Medycyny Wsi w Lublinie.
- Połączenie otyłości i cukrzycy, określane na świecie jako „Diabesity”, a przeze mnie prywatnie „cukrzyłością”, to największe niezakaźne wyzwanie epidemiologiczne na świecie – nie ma wątpliwości dr hab. n. med. Piotr Dziemidok, ordynator Kliniki Diabetologii Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.
Lecznica chce z tym niekorzystnym zjawiskiem walczyć. Dlatego uruchamia Pododdział Leczenia Otyłości. Będzie działał w ramach Kliniki Diabetologii.
- Pododdział Leczenia Otyłości oferuje pięciodniowe turnusy dla pacjentów, prowadzone przez interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą interniści, diabetolodzy, psycholodzy, fizjoterapeuci, dietetycy i edukatorzy. W okresie pilotażowym pododdział będzie dysponował czterema łóżkami, realizując trzy cykle pięciodniowe miesięcznie. Od września planowane jest zwiększenie liczby łóżek do ośmiu, co pozwoli na objęcie opieką od 16 do 40 pacjentów miesięcznie, w zależności od finansowania - informuje w komunikacie IMW.
Co obejmuje program pięciodniowego pobytu?
- Zabiegi usprawniające oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które będą prowadzone we współpracy z Kliniką Rehabilitacji Instytutu Medycyny Wsi. Pacjenci nauczą się prostych ćwiczeń, które mogą wykonywać samodzielnie w domu, bez potrzeby specjalistycznych sprzętów - tłumaczy IMW.
To nie wszystko.
Dla pacjentów przygotowano również zajęcia z dietetykiem i psychologiem, kluczowe dla edukacji zdrowotnej i zrozumienia zmiany stylu życia.
- Pacjenci zdobędą świadomość swoich słabych i silnych stron, co pozwoli im ukierunkować dalszą pracę nad sobą, nauczą się radzić sobie ze stresem oraz modyfikować nawyki żywieniowe. Całość uzupełnia leczenie dietetyczne i internistyczne, obejmujące wstępną diagnozę istniejących powikłań, co ma szczególne znaczenie w prewencji cukrzycy i chorób serca - zaznacza w komunikacie Instytut.
W niektórych przypadkach specjaliści zastosują leczenie farmakologiczne. Po zakończeniu pięciodniowego pobytu pacjenci będą kontynuować terapię w ramach Poradni Chorób Metabolicznych i Poradni Diabetologicznej.
- Celem jest zapewnienie holistycznego podejścia i długoterminowego wsparcia w utrzymaniu osiągniętych efektów - wskazuje IMW.
Do leczenia na pododdziale kierować będzie Poradnię Metaboliczną IMW. Jak czytamy w komunikacie IMW, ma to duże znaczenie, gdyż nie każdy pacjent z chorobą otyłościową kwalifikuje się do pracy w tym modelu. Dzięki temu pomoc otrzymają osoby, które najbardziej skorzystają z intensywnego i interdyscyplinarnego wsparcia.
- Otwarcie Pododdziału Leczenia Otyłości stanowi znaczącą szansę na poprawę jakości życia pacjentów. Dzięki kompleksowej terapii, zyskają oni wsparcie w utracie wagi, ogólną poprawę stanu zdrowia oraz skuteczną prewencję powikłań związanych z otyłością, w tym chorób metabolicznych i układu sercowo-naczyniowego. Instytut ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu otyłości i cukrzycy, co świadczy o głębokim zakorzenieniu tej problematyki w jego misji – mówi dr Jerzy Kuliński, dyrektor Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.