Jak zostać policjantem? Tak wygląda rekrutacja
W tym artykule:
Przygotuj się na bycie policjantem
Podjęcie pracy jako funkcjonariusz policji to poważna decyzja, która z pewnością przez każdego z kandydatów na to stanowisko jest w pełni przemyślana. Praca ta wiąże się ze sporym ryzykiem zawodowym, lecz jest także doskonałą szansą na pomaganie innym i realną sprawczość w poprawie otaczającego nas środowiska. Te argumenty zwykle padają najczęściej, gdy wymieniane są "za" i "przeciw" pracy w policji.
Jeśli jednak zdecydujemy się zostać policjantem, musimy sprawdzić czy spełniamy wszystkie wymagania. Jeśli tak, następnym krokiem będzie przygotowanie i złożenie dokumentów. Później testy: wiedzy, sprawności fizycznej oraz badania psychologiczne i dopiero rozmowa kwalifikacyjna. Ostateczna decyzję podejmuje lekarz na komisji.
Nawet pozytywne przejście ostatniego etapu nie przesądza o szybkim zajęciu miejsca w szeregach policji. To dopiero wpisanie na listę kandydatów. Wynik osiągnięty w poszczególnych testach będzie decydował o kolejności przyjęć do służby.
Zostajesz przyjęty do służby. Co dalej?
Zanim zasilisz szeregi wybranej jednostki czeka cię 6,5 miesiąca zawodowego szkolenia podstawowego w jednej ze szkół policyjnych. Po zakończeniu szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, zostaniesz oddelegowany do pełnienia służby w oddziale prewencji przez około 3 miesiące, w trakcie których będziesz musiał odbyć 63 służby, w tym 2 dni zajęć szkoleniowych.
Celem adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności służbowych, nabytych podczas szkolenia zawodowego podstawowego, tj.: zabezpieczanie imprez masowych, ochrona obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych, poszukiwawczych realizowanych w ramach działań pododdziałów zwartych Policji.
Policja zapewnia, że po przyjęciu do służby oferuje stabilną pracę, uprawnienia emerytalne już po 25 latach służby, a także korzystne świadczenia socjalne.
Zarobki w policji
Nie każdy policjant zarabia tyle samo. Ich wypłaty uzależnione są od stażu, stopnia służbowego i stanowiska. Obecnie mundurowi zarabiają:
Kursant (odbywający szkolenie zawodowe podstawowe) przed 26 rokiem życia:
- od 5 738,01 do 6 366,72 netto.
Kursant po 26. roku życia:
- od 5 311,00 do 5 856,72 netto.
Policjant przed ukończeniem 26. roku życia:
- od 6 161,88 do 7 245,60 netto.
Policjant po ukończeniu 26. roku życia
- od 5 678,88 do 6 620,60 netto.
Wszystko w jednym miejscu
Proces całej rekrutacji do Policji to żadna tajemnica. Wszystko dostępne jest w jednym miejscu na stronie praca.policja.pl. Znajdziemy tam informator dla kandydatów, potrzebne dokumenty do pobrania, a także instrukcję, jak zostać policjantem.