Jasło z szansą na grube miliony. Burmistrz: "Stoimy u progu historycznego momentu"
Niespełna 80 milionów złotych może zasilić budżet jasielskiego samorządu za sprawą projektu "RozwijaMY Jasło". Szansa na olbrzymi zastrzyk finansowy w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast wydaje się spora – po weryfikacji merytorycznej wszystkich 119 wniosków o dotację, ten z Jasła został uznany za jeden z najlepszych.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe Stock
Jakub Hap
W tym artykule:
Wniosek w czołówce. Jasło zgarnie 79,9 mln zł?
Dobrą nowiną pochwalił się w czwartek w mediach społecznościowych burmistrz Adam Kostrząb.
- Dokładnie 79,9 MILIONA zł – to całkowita wartość dofinansowania w projekcie „RozwijaMY Jasło!”, który właśnie przeszedł weryfikację merytoryczną i uzyskał bardzo wysoką ocenę - napisał Kostrząb na Facebooku.
Wniosek przygotowany przez jasielski ratusz jest jednym ze 119, które zostały zgłoszone w naborze do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Mimo sporej konkurencji, plasuje się w czołówce – przyznano mu 5. miejsce.
- Stoimy u progu historycznego momentu dla Jasła! Po raz pierwszy w historii Jasło pozyskuje tak znaczące środki w ramach jednego projektu. To przełomowy krok, który otworzy przed nami zupełnie nowe możliwości rozwoju - twierdzi burmistrz, nie kryjąc entuzjazmu.
W planach szereg inwestycji
Projekt "RozwijaMY Jasło" obejmuje takie zadania inwestycyjne jak m.in.:
- budowa nowego dworca PKP wraz z parkingiem,
- rozbudowa oczyszczalni ścieków o biokompostownię,
- utworzenie centrum opiekuńczo-leczniczego oraz modernizacja budynku przychodni przy ul. Chopina,
- powstanie w mieście nowych instalacji OZE z magazynami energii dla budynków jedno- i wielorodzinnych, spółdzielni i TBS.
Pomoc dla społeczności średnich miast
Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast ma na celu podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co – jak czytamy na jego stronie – doprowadzi do zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju.
- Aby miasto mogło ubiegać się o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do grona 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta zostaną objęte zarówno wsparciem finansowym, jak i doradczym. Doradztwem zajmie się Związek Miast Polskich - informuje Departament Programów Pomocowych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, będący operatorem Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Czy wielkie pieniądze trafią do Jasła? Burmistrz liczy, że tak się stanie.
- O szczegółach wniosku, złożonego na początku tego roku oraz o dalszych krokach będę wkrótce informował. Z niecierpliwością czekamy na ostateczną decyzję komitetu - podsumował w facebookowym wpisie Adam Kostrząb.