Przemyśl: Już jest lista projektów Budżetu Obywatelskiego
W tym artykule:
Gotowa jest już lista projektów zadań do budżetu obywatelskiego Przemyśla 2026
Wnioski oceniane były pod względem formalnym, czyli pod kątem prawidłowego oszacowania wartości zadania, wymogów określonych w regulaminie oraz prawidłowości przydzielenia zadania do określonej kategorii. W przypadku tych, które zostały odrzucone, możliwe były odwołania składania przez wnioskodawców. Spora ich część została rozpatrzona pozytywnie.
Obecna lista jest już zatwierdzona. Propozycje zadań podzielone są na trzy kategorie:
- I Kategoria - budowa i modernizacja infrastruktury osiedlowej. Są 33 zadania.
- II Kategoria - działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Jest 20 zadań.
- III Kategoria - działania o charakterze integracyjno-społecznym organizowane wyłącznie na terenie osiedli. Jest 20 zadań.
- Prosimy o zapoznanie się z listą zatwierdzoną przez Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego i zwrócenie uwagi na numerację projektów, jako że zmieniła się ona w stosunku do pierwotnej, a będzie to z pewnością istotne w przypadku zaplanowanego na wrzesień głosowania - radzi Witold Wołczy z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Pełną listę projektów można przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Najwięcej typowych pomysłów, ale jest też kilka oryginalnych propozycji
Podobnie, jak w ubiegłych latach wśród zgłaszanych pomysłów dominują remonty chodników, parkingów, fragmentów ulic. W przypadku mniejszych działań osiedlowych są to głównie pikniki i imprezy o podobnym charakterze.
Prawie nie ma oryginalnych, nietypowych pomysłów. Być może to efekt tego, że w poprzednich edycjach nie cieszyły się one wystarczającym poparcie mieszkańców, którzy woleli popierać zadania poprawy miejskiej i osiedlowej infrastruktury.
Wśród ciekawszych w tegorocznej edycji należą "Z rezerwatami przyrody na TY" (Osiedle Winna Góra) o wartości 3 tys. złotych. Ma to być wydarzenie, które m.in. przedstawi i pokaże w terenie rezerwaty przyrodnicze i gra terenowa z nagrodami.
Inny oryginalny pomysł zakłada stworzenie mapy Tropem Niedźwiadków. Projekt zakłada opracowanie i wydrukowanie mapy opisującej postawione w różnych częściach Przemyśla figurki niedźwiadków. Jest ich już kilkanaście. Ponadto promocję mapy poprzez spacer z przewodnikiem.
Odmiennych od pozostałych jest również projekt "Dobrostan 2.0, czyli co dobrego możesz zrobić dla siebie i innych". Inicjatorkami są członkinie Przemyskiej Rady Kobiet oraz Stowarzyszenie Przemyskich Kobiet Niedźwiedzice. Projekt zakłada organizację cyklu spotkań i warsztatów dotyczących szeroko pojętego dobrostanu. Projekt zakłada również stworzenie Siostrzanego Pogotowia oraz kontynuację działań w ramach Pogotowia dla Kobiet.
Prozdrowotny charakter ma projekt "Krok za krokiem w podróży z cukrzycą - jak poskromić cukrzycę". Mają to być spotkania dla osób w różnym wieku dotyczące cukrzycy i profilaktyki zdrowotnej.
Kiedy głosowanie i ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego Przemyśla
Głosowanie odbędzie się w dniach 8 do 30 września 2025 r. Wyniki mają być ogłoszone do 7 października.
Każdy mieszkaniec ma prawo do trzech głosów, po jednym w każdej kategorii.
Kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski Miasta Przemyśla na rok 2026 to 3 310 000 złotych.