Jubileusz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uczelnia ma już 100 lat
W środę, 28 maja 2025 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania uczelni, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie obchodzi jubileusz. 100-lecie istnienia to rocznica wyjątkowa, więc i wydarzenia szczególne. Działo się, sprawdź!
UEK ma 100 lat!
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie jest jednym z największych w Europie uniwersytetem zajmującym się naukami ekonomicznymi.
Dzisiejszy, drugi dzień obchodów 100-lecia zainaugurowano uroczystym pochodem z Budynku Głównego do Hali Widowiskowo-Sportowej. Co tam się działo? Niemało!
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu i Rad Dyscyplin, głos zabrał rektor uczelni, dr hab. Bernard Ziębicki.
- Świat nie stoi w miejscu. Naszym zadaniem jest nie tylko kształcić, ale też poszukiwać, poszerzać horyzonty i stać na straży wartości. Świętujemy przeszłość, aby obudzić przyszłość! - podsumował rektor Ziębicki.
Z adresem okolicznościowym wystąpił minister finansów RP Andrzej Domański, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Katarzyna Matusik-Lipiec odczytała uchwałę Sejmu RP z okazji jubileuszu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Wręczono medale Signum Gratiae, a także medale Zasłużony dla UEK. Uhonorowano wyróżniających się studentów.
Szacownemu wydarzeniu towarzyszyło nadanie godności Doktora Honoris Causa UEK prof. dr. hab. inż. Jerzemu Buzkowi.
Warto zauważyć, że na jubileusz 100-lecia UEK pamiętano o tym, aby zaprosić potomków założycieli uczelni. Tym symbolicznym gestem uczczono pamięć profesorów założycieli, których wizjonerskim planom uczelnia pozostała wierna i dziś.
To nie koniec wydarzeń jubileuszowych. W planach odsłonięcie tablicy jubileuszowej w Budynku Głównym UEK, a wieczorem odbędzie się koncert "Od pasji do nauki", który będzie muzyczną podróżą przez dzieje Polski i historię uczelni. W roli narratora koncertu wystąpi Ewa Wachowicz.
Trochę historii
Wyższe Studium Handlowe, pierwsze wcielenie dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, powstało w 1925 roku z inicjatywy Arnolda Bollanda – docenta Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Lwowskiej. Ten wybitny chemik i ceniony towaroznawca do współpracy w projekcie założenia prywatnej szkoły kupieckiej, zaprosił prof. Albina Żabińskiego – ekonomistę i prawnika. Siedzibą nowej szkoły była stylowa kamienica u zbiegu ulic Kapucyńskiej i Podwala.
W 1938 zmieniono nazwę i status placówki. Inauguracja Akademii dokonuje się 1 września 1938 roku.
W 1950 roku uczelnia zostaje upaństwowiona. Uczelnia funkcjonuje pod nazwą Wyższej Szkoły Ekonomicznej przez kolejne dwadzieścia cztery lata. WSE podzielona zostaje na trzy wydziały: planowania przemysłu, handlowy i finansowy. Kształcenie w duchu ideologii marksistowskiej i – wywiedzionej z niej ekonomii – wpływa na naukowy regres placówki, który trwa ponad dekadę.
W 1952 r. nastąpiło przeniesienie siedziby uczelni do gmachu dawnego schroniska dla chłopców Fundacji Aleksandra Lubomirskiego przy ul. Rakowickiej 27 w Krakowie.
W 1974 roku ponownie zmienia się nazwa uczelni – tym razem występuje pod szyldem Akademii Ekonomicznej.
Uczelnia w 1975 roku obchodziła 50-lecie – z tej okazji przyjęła oficjalne barwy oraz własny herb.
Ostatnia zmiana nazwy i statusu ma miejsce w 2007 roku – uczelnia otrzymuje prawa Uniwersytetu i staje się jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce.
UEK dziś
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie to dzisiaj największa uczelnia ekonomiczna w Polsce, gdzie każdego roku ponad 15 tysięcy studentów zdobywa wiedzę na ponad 70 kierunkach.
Przez 100 lat UEK znacząco wpisał się w rozwój gospodarczy Polski i Europy, kształcąc niemal 200 tysięcy absolwentów.
Gratulujemy Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Krakowie wspaniałego jubileuszu! Życzymy dalszych sukcesów i kolejnych dekad rozwoju, wiedzy i osiągnięć!