Kalendarium historyczne Zduńskiej Woli. Co się wydarzyło w lipcu?
Na przestrzeni 200 lat lipiec obfitował w interesujące wydarzenia
Lipiec to miesiąc, w którym w Zduńskiej Woli na przestrzeni dziejów miały miejsce wydarzenia radosne, ale i tragiczne. Oto jak został zapamiętany ten miesiąc w historii miasta.
Kalendarium Zduńskiej Woli – lipiec
1 lipca 1956 roku – Zduńska Wola została miastem wydzielonym na prawach powiatu. Powiat grodzki w Zduńskiej Woli wprowadzono na mocy reformy administracyjnej, po której zlikwidowano gminy i zastąpiono je gromadami. Wprowadzono nową kategorię jednostek administracyjnych – osiedla. Powiat grodzki była to jednostka jednolitej administracji państwowej, istniejąca aż do zniesienia szczebla powiatowego administracji w ramach reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r. W Zduńskiej Woli istniał do 31 maja 1975 roku.
1 lipca 1975 roku – powstał Wojewódzki Dom Kultury – Ośrodek Centralny w Zduńskiej Woli. Przejmuje on kadry i bazę Miejskiego Domu Kultury powołanego 1 stycznia 1961 r. W styczniu 1978 r. przeniesiono WDK do Sieradza i MDK powrócił do dawnej roli.
1 lipca 1994 roku – zaczęły obowiązywać nowe nazwy ulic: Ludwika Waryńskiego na Bolesława Leśmiana, Aleksandra Zawadzkiego na Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, ul. Przodowników Pracy na Wita Stwosza.
3 lipca 1917 roku – wybory do Rady Miejskiej.
5 – 10 lipca 1852 roku – wybucha epidemia cholery.
7 lipca 1994 roku – Jolanta Pustelnik została wybrana na prezydenta miasta. Sprawowała funkcję do 1998 roku. W kolejnej kadencji samorządu była również radną i wiceprezydentem. W 2002 przez kilka miesięcy po rezygnacji Krzysztofa Jonczyka ponownie pełniła funkcję prezydenta miasta. Po wyborach w 2002 roku została radną powiatu zduńskowolskiego, a następnie także sekretarzem miasta w Skierniewicach. W kadencji 2006 -2010 była radną Rady Miasta Zduńska Wola.
9 lipca 2012 roku – podpisany został Akt Erekcyjny Odbudowy Ratusza. Odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na placu Wolności. Budowa Ratusza była częścią projektu „Rewitalizacja Centrum Miasta Zduńska Wola”. Miasto pozyskało 13.342.308,58 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013. Wartość projektu to 32.347.158,38 zł. Oprócz budowy Ratusza i zagospodarowania terenu wokół niego zakładał rewitalizację pięciu kamienic przy placu Wolności pod nr 3, 5, 6, 9 i 9 A wraz z zagospodarowaniem terenu przy kamienicach Nr 9 i 9A. Zduńskowolskie Centrum Integracji Ratusz budowano w latach 2012 – 2014.
11 – 12 lipca 1994 roku – odbył się Światowy Zjazd Żydów w Zduńskiej Woli.
18 lipca 1980 roku – ukazało się pierwsze wydanie tygodnika Nad Wartą.
20 lipca 1825 roku – wizyta w Zduńskiej Woli cara Rosji Aleksandra I Romanowa, który jako władca Królestwa Polskiego nosił tytuł Króla Polski. Celem wizyty była ocena funkcjonowania nowo powstałego okręgu przemysłowego.
20 lipca 1973 roku – otwarcie Miejskiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku „Relaks” z 3 basenami. Po uroczystej sesji Miejskiej Rady Narodowej w Zduńskiej Woli o godz. 14 nastąpiło otwarcie Ośrodka i powołano Miejski Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku „Relaks”.
Pomysł, by wybudować baseny w Zduńskiej Woli powstał na pięć lat przed ich otwarciem. 24 stycznie 1968 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zduńskiej Woli podjęło uchwałę Nr 83/415/68, którą powołany został Społeczny Komitet Budowy Kąpieliska Miejskiego w Zduńskiej Woli. Przewodniczącym tego gremium został prof. dr Tadeusz Kobusiewicz.
Już 17 lutego 1968 r. uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę basenu kąpielowego, a wiosną 1969 r. rozpoczęto pierwsze wykopy pod tak zwany duży basen. Już nieco ponad rok później powstała niecka o wymiarach 50 na 20 m, którą oddano do użytku 25 lipca 1971 roku.
21 lipca 1920 roku – Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza przekazuje na własność skarbu państwa gimnazjum powołanego w 1916 roku. Otrzymuje nazwę Ośmioklasowe Gimnazjum Filologiczno-Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza. W roku 1921 Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego nadało szkole akt organizacyjny i ustaliło nazwę na Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli.
21 lipca 1949 roku – ulicę Belwederską przemianowano na Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Obecnie to ulica Stefana Złotnickiego. PKWN powołany został 22 lipca 1944 roku. Data ta była obchodzona w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej jako Święto Odrodzenia Polski.
22 lipca 1972 roku – uruchomiono Miejską Komunikację Autobusową. PKS (Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej ) jako zadanie dodatkowe uruchomiło 5 pierwszych linii miejskich w Zduńskiej Woli. Numery linii i trasy przebiegu:
- Linia nr 1 /Dworzec PKP – Plac Wolności – ul. Sieradzka ( Trzy Korony )/
- Linia nr 2 /Dworzec PKP – Łaska – Kościelna – Poręby (skrzyżowanie )/
- Linia nr 3 /Dworzec PKP – Plac Wolności – Łaska – Łąkowa – Las Paprocki/
- Linia nr 4 /Jasniszewice – Dworzec PKP – Plac Wolności – Tymienice/
- Linia nr 5 /Dworzec PKP – Plac Wolności – Łaska – Karsznicka/.
25 lipca 1971 roku – oddany został do użytku pierwszy basen letni dla zduńskowolan przy ówczesnej ulicy Mikołaja, obecnie prof. Tadeusza Kobusiewicza.
28 lipca 1921 roku – spłonął dach wieży kościelnej kościoła pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny od zaprószenia ognia przez blacharza. Przy odbudowie po pożarze w 1921 r. zmieniona została konstrukcja wieży przez dobudowanie jednej kondygnacji z zegarem. Na wieży umieszczono 4 dzwony.
30 lipca 1938 roku – urodził się Feliks Rajczak, poeta i działacz kultury ze Zduńskiej Woli. Zmarł 14 kwietnia 1987 roku. Feliks Rajczak był z wykształcenia polonistą, pracował między innymi jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli , kierował Spółdzielczym Domem Kultury, a także pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu, który wówczas miał siedzibę w Zduńskiej Woli. Działał w Towarzystwie Przyjaciół Zduńskiej Woli, którego był sekretarzem w latach 1980-1987. Był inicjatorem powstania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, Klubu Amatora Plastyka i Klubu Literackiego, a w czasie gdy był wicedyrektorem WDK w Sieradz, powołał Klub Pracy Twórczej. Należał także do Klubu Literackiego „Topola” w Zduńskiej Woli, który został zawiązany przez zduńskowolskich poetów w 1987 roku.
lipiec 1952 roku – oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny przy ul. Srebrnej 2 – własność Fa-Kro-Ba (Fabryka Krosien Bawełnianych).
lipiec 1972 roku – rozpoczęto budowę pierwszych bloków na osiedlu 1000-lecia.
lipiec 1994 roku – odbył się I zlot motocykli weteranów na terenie ogródków działkowych przy ul. Wojska Polskiego na osiedlu Karsznice. „Do udziału w zlocie zgłosiło się ponad stu uczestników z całej Polski oraz jeden uczestnik z Toronto (Kanada). Zaprezentowano ponad 80 motocykli wyprodukowanych przed 1965 r., bo takie właśnie m. in. były wymogi klasyfikujące do uczestnictwa w tej imprezie. Najstarszą maszyną zgłoszoną do prezentacji był „Triumph” produkcji niemieckiej z 1932 r., ponadto zaprezentowano kilka słynnych amerykańskich motocykli typu „Harley Davidson”, kilka starszych niemieckich BMW oraz wiele polskich udoskonalonych rękoma zapaleńców Junaków. Z naszego zduńskowolskiego „Koła” miłośników motocykli zgłosiło się również kilka ciekawych egzemplarzy m. in. dwa modele BMW, w tym, jeden model BMW R-4 z 1933 r. z bardzo nietypowym zawieszeniem przedniego koła na ćwierć eliptycznym resorze piórowym”. – donosił tygodnik „Kurier Zduńskowolski”.