Kalendarz imprez w Chojnicach i Człuchowie na weekend 26-27 lipca. Będzie się działo!
W tym artykule:
Wakacje na półmetku i niestety pogoda nie rozpieszczała ani organizatorów imprez, ani ich uczestników. Temperatura powietrza wcale nie była letnia i niemal w kółko padał deszcz.
Choć do ostatniego w lipcu weekendu jest jeszcze trochę czasu, to prognozy pogody są optymistyczne. Poza przelotnymi opadami ma być ciepło. W końcu to lato. Organizatorzy imprez w Chojnicach i Człuchowie zapewne już się cieszą. Co ważne, wstęp na wszystkie jest bezpłatny.
W fosie miejskiej będzie echo
Po wielu latach milczenia grupa Lotyń - legenda niezależnej sceny gitarowej – wraca na scenę z nowym materiałem. Ten zespół będzie gwiazdą wieczoru „Echa fosy” w sobotę 26 lipca 2025 r. w fosie miejskiej w Chojnicach. Koncerty zaplanowane są od godz. 18.00. Przedsmakiem muzycznej uczty będą występy kolektywu Rhoybers, powstałego z inicjatywy Kuby Lolla i Krystiana Aszyka oraz grupy Mr. Nau, która w tym roku świętuje swoje dziesięciolecie. Zaprezentuje materiał z nowego albumu "X (dziesięć)".
Ugoszczą bogactwami chat
Stoiska z zagadkami przyrodniczymi, tradycyjnymi smakami Kaszub, zabawami dla dzieci – to wszystko czeka na XVI Jarmarku Ekoturystycznym „Czym chata bogata”, jaki odbędzie się także w sobotę 26 lipca 2025 r. Miejscem spotkania będzie Amfiteatr Letni im. Ottona Weilanda w Charzykowach. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są drapieżniki Borów Tucholskich. To właśnie te zwierzęta będą bohaterami licznych warsztatów i konkursów. Nagrodą główną jest rower. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 i jest organizowane aby promować Światowy Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.
Zaboracy będą handlować
Miłośnicy kultury Kaszub koniecznie powinni zajrzeć w sobotę 26 lipca 2025 r. do Brus. Tutaj od godz. 10.00 na placu przy boisku Szkoły Podstawowej nr 2 (ulica Ogrodowa) będzie Jarmark Zaborski. Prócz tradycyjnego haftu, będzie też konkurs kulinarny „Krëbanowskô zupa”. Z jakich składników zostanie przygotowana i jak smakuje, przekonają się uczestnicy wydarzenia.
Na jarmarkowych stoiskach będzie można kupić rękodzieło: haftowane obrusy, serwety, odzież i ozdoby, ceramikę użytkową i artystyczną, rzeźby i ozdoby z różnych materiałów, biżuterię z duszą czy tradycyjne kaszubskie potrawy.
Folklor z Kaszub i świata
Jarmark Zaborski to jeden z wielu elementów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, więc XII Kaszubskich Spotkań z Folklorem Świata. W tym roku organizatorzy zaprosili grupy ze Słowacji, Macedonii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Gwinei i Kolumbii. O ile Jarmark Zaborski zaplanowany jest na sobotę (26 lipca 2025 r.), o tyle festiwal rusza już w środę 23 lipca 2025 r. Koncerty odbędą się w Brusach, Czersku, Kościerzynie, Wdzydzach i Wielu. To w tej ostatniej miejscowości będzie inauguracja. Finał tradycyjnie odbędzie się w niedzielę 27 lipca 2025 r. w Brusach. O godz. 18.00 odprawiona zostanie msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach, a godzinę później barwny korowód przemaszeruje ulicami miasta na stadion.
Muzykę można brać całymi garściami
Kolejnym elementem muzycznej uczty podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, więc XII Kaszubskich Spotkań z Folklorem Świata będą występy artystów z zupełnie innej „beczki”. Gwiazdą już piątkowego wieczoru (25 lipca 2025 r.) Muzykobrania w Brusach będzie Baranovski. To charyzmatyczny wokalista, którego hity „Lubię być z nią” czy „Nie mamy nic” zna cała Polska. Tuż przed nim wystąpi zespół Mitra, znany z mieszanki rocka i folku. Zaśpiewa też Maks. Tachasiuk, młody talent o niepowtarzalnym stylu.
Otwarcie wieczoru należeć będzie do Space Bash&Henio oraz ich gości. Wspólnie zadbają o to, by od pierwszych dźwięków zapanowała niepowtarzalna muzyczna atmosfera. Na zakończenie dyskoteka pod gwiazdami z DJ Świru. Nie zabraknie strefy gastronomicznej, atrakcji dla najmłodszych i stoisk komercyjnych.
Jest jedna królowa – lawenda
W niedzielę 27 lipca 2025 r. od godz. 9.30 warto zajrzeć, tym razem nie na rynek a na plażę Jeziora Rychnowskiego w Człuchowie, gdzie odbędzie się XIII Lawendowy Jarmark św. Jakuba. Miejmy nadzieję, że 13 edycja wydarzenia nie będzie pechowa.
– Nie zabraknie jak zwykle stoisk z rękodziełem, z dekoracjami i z wyrobami z lawendy – zapowiada Dorota Cieplińska z Urzędu Miejskiego w Człuchowie. – Swój udział zapowiedziało już prawie 60 wystawców. Wśród wystawców będą nie tylko nasi stali bywalcy, ale też sporo nowych osób – dodaje Cieplińska.
Imprezie towarzyszyć będą warsztaty plecenia wianków. Będzie też, tradycyjny już, konkurs na najlepszy produkt jarmarku, a także nowość – zdobienie balonów techniką decoupage’u.