Katowice: Blisko 20 tys. kandydatów złożyło aplikacje na studia w Uniwersytecie Śląskim
Rejestracja zakończona, teraz czekanie na wyniki
Rejestracja kandydatów chcących studiować w UŚ zakończyła się w piątek, a na pierwsze wyniki postępowań kwalifikacyjnych kandydaci będą musieli poczekać do 18 lipca. Tegoroczna oferta Uniwersytetu Śląskiego objęła 96 kierunków studiów, w tym 9 programów w języku angielskim. W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów dokonano łącznie 19689 rejestracji.
„Tak wysoka liczba pokazuje, że Uniwersytet Śląski, jako największa uczelnia regionu, zaangażowana społecznie, lider wspólnych przedsięwzięć akademickich ostatnich lat i uczelnia, w której prowadzone są badania naukowe szczególnie istotne dla życia w naszym regionie, stale jest atrakcyjnym miejscem dla przyszłych studentek i studentów” - skomentował Szymik-Kozaczko.
Kandydaci będą otrzymywali wyniki rekrutacji na swoje konta w systemie IRK od 18 lipca, będą one też publikowane na stronie internetowej. Kierunki, na których liczba kandydatów nie wypełni limitu przyjęć, zostaną objęte drugim naborem.
Które kierunki cieszą się największą popularnością?
Okazuje się, że psychologia nie jest już dłużej najchętniej wybieranym kierunkiem przez absolwentów szkół średnich, nie jest nim również prawo. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach: reżyseria – 17,12; realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 14,88; psychologia – 14,73; filologia angielska: kultura-media-translacja – 10,82; filologia angielska – 7,34; prawo – 6,59 oraz koreanistyka - 6,52.
Powiew świeżości w ofercie edukacyjnej
Tegoroczni kandydaci mają jeszcze większy wybór. W nowym roku akademickim Uniwersytet Śląski uruchamia dziewięć nowych kierunków; są wśród nich: data science i sztuczna inteligencja, turystyka zrównoważona, koreanistyka oraz interdyscyplinarne English Studies: Literature and Culture. Wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych i Śląskim Uniwersytetem Medycznym uruchomiono arteterapię (II stopnia).
Akademiki? Praca? Proszę bardzo!
Śląska uczelnia ma do zaoferowania największą bazę mieszkaniową w regionie – blisko 2,3 tys. miejsc w akademikach w Katowicach, Cieszynie i Sosnowcu. Kandydaci mogą liczyć na wsparcie Biura Karier i nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Pracy, które ma umożliwiać zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych już w trakcie studiów.