Klimatyczna rewolucja w Koninie. Młodzież i eksperci łączą siły
Konin przez dekady kojarzył się z wydobyciem węgla brunatnego i przemysłem energetycznym. W samym sercu Polski odbywa się Klimatyczna Rewolucja.
Trzy dni różnych wydarzeń, które pokazują, że edukacja klimatyczna może być nowoczesna, angażująca i mądra. Młodzi Ambasadorzy Klimatu ze Stowarzyszenia M-LAB są głównymi organizatorami festiwalu.
Uroczyste otwarcie odbyło się w auli Akademii Nauk Stosowanych w Koninie. Rozpoczęło się od performance’u tanecznego „Złodziej kolorów” w choreografii Agnieszki Łapaj-Lewandowskiej i Katarzyny Łapaj-Strzykowskiej, zaprezentowanego przez grupę Top Dance z Konińskiego Centrum Kultury. Taniec – symboliczny, pełen emocji był doskonałym wprowadzeniem w tematykę festiwalu.
Oficjalnego otwarcia dokonali gospodarze miasta. Prezydent Konina, Piotr Korytkowski, podkreślił znaczenie miejsca i roli młodzież. – Jesteście w dobrym miejscu. Po raz kolejny młodzież z Konina bierze w swoje ręce temat zmian klimatycznych. Przed wami, przed nami trzy dni rozmów, pracy, spotkań. Rozmawiacie o ważnych tematach, które będą kształtować waszą przyszłość.
Zastępca prezydenta, Witold Nowak, zwrócił się bezpośrednio do uczniów i nauczycieli. – Dziękuję szkołom za udział. To jest wyjątkowy festiwal robiony przez młodych i dla młodych. Mamy wpływ na otoczenie i musimy brać odpowiedzialność za to. Potrzebny jest silny głos – także wasz – kierowany do decydentów.
Głos zabrał również poseł Tomasz Nowak. – Ta rewolucja jest potrzebna, by mówić głośno o zmianach. Mamy jeszcze czas, żeby działać. Unia Europejska już dziś stawia na zieloną energię. Od węgla brunatnego do zielonej energii – a może również, mam nadzieję, atomowej.
W auli ANS odbył się panel dyskusyjny pt. „Formalna czy nieformalna – na jaką edukację klimatyczną możemy naprawdę liczyć?”, który zgromadził ekspertów. Dyskutowali tam:
- Prof. UPP dr hab. Bogdan Chojnicki – klimatolog, członek Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN i rady naukowej portalu Nauka o klimacie,
- Dr Aleksandra Kardaś – fizyczka atmosfery, redaktorka naczelna Naukaoklimacie.pl, wiceprezeska Fundacji Edukacji Klimatycznej,
- Agata Szafraniuk – prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi,
- Johnny Dabrowski – konsultant Earthday.org, koordynator Koalicji Edukacji Klimatycznej.
Rozmowa dotyczyła aktualnych wyzwań edukacyjnych, trudności z dostępem do rzetelnych źródeł wiedzy, a także sposobów, w jakie młodzież może sama stawać się edukatorami. Następnie przyszedł czas na wykłady inauguracyjne. Profesor Bogdan Chojnicki w wystąpieniu „Czy zmiana klimatu to klimatyczna rewolucja?” przypomniał: – Chłodny maj nie powinien zaskakiwać. Klimat to system naczyń połączonych, który zmienia się pod wpływem działalności człowieka. Nie wiemy jeszcze, dokąd nas to zaprowadzi, ale jedno jest pewne – nie możemy dalej udawać, że będzie dobrze, jeśli nie zrobimy nic.
Z kolei dr Aleksandra Kardaś w wykładzie „Globalne ocieplenie – już prawie 1,5 stopnia” zaznaczyła: – Około 2030 roku osiągniemy ocieplenie o 1,5°C względem epoki przedprzemysłowej. To próg, po przekroczeniu którego zmiany mogą być nieodwracalne. Jak z wyciekiem – można go zatamować, ale trzeba działać natychmiast.
Koniński Festiwal Klimatyczna Rewolucja to czas warsztatów, gier terenowych, spacerów edukacyjnych, konkursów i spotkań z mentorami w różnych częściach miasta. Od instytucji kultury po szkoły, place zabaw i przestrzenie miejskie – wszędzie można doświadczyć edukacji klimatycznej w działaniu.
Jak podkreślają organizatorzy – klimatyczna rewolucja trwa cały rok. A jej najważniejszymi ambasadorami są młodzi.