Koniec z akademikami rodem z PRL-u: łóżko i biurko to dziś zdecydowanie za mało
Nowy dom studencki w Krakowie nie kojarzy się z akademikiem
W krakowskiej dzielnicy Krowodrza, niedaleko centrum miasta, uruchomiono nowoczesny dom studencki. Obiekt oferuje głównie jednoosobowe pokoje oraz przestrzenie wspólne zaprojektowane z myślą o równoważeniu nauki, pracy i odpoczynku. W założeniu ma odpowiadać na zmieniające się potrzeby młodych dorosłych – w tym tych, którzy łączą studia z pracą zawodową.
– Akademik przy Racławickiej od podstaw zaprojektowaliśmy tak, aby odpowiadał na najważniejsze potrzeby młodego pokolenia, które w ostatnich latach uległy istotnej przemianie. Wielu studentów podejmuje dziś pracę – czasową lub stałą. Potrzebują więc przestrzeni, która zapewni im zarówno ciszę i prywatność, jak i możliwość odpoczynku oraz swobodnego organizowania czasu między nauką, rozrywką a dodatkowymi obowiązkami – mówi Zdena Noack, CEO ZEITRAUM Student Housing.
Lokalizacja umożliwia dojazd w cztery minuty do stacji kolejowej Kraków Główny. Każdy z 249 pokoi (w sumie 289 łóżek) posiada indywidualny wystrój. Większość stanowią pokoje jednoosobowe z własną łazienką i aneksem kuchennym. Pomieszczenia wyposażono w projektowane na zamówienie meble: łóżka, biurka, szafy, lustra oraz lampki, a także autorskie grafiki. Utrzymano je w jasnej, neutralnej stylistyce, by mieszkańcy mogli swobodnie nadać im osobisty charakter.
Chill czy thrill? W tym akademiku wybór należy do studentów
Część wspólna akademika oparta została na autorskiej koncepcji „Chill & Thrill”. Zgodnie z nią mieszkańcy mają możliwość wyboru, czy wolą wypoczywać w spokojnym otoczeniu, czy też poszukują bardziej dynamicznych form spędzania czasu. Do dyspozycji są m.in. przestronna sala do jogi z wyjściem na taras, „chill room”, siłownia oraz pokój gier. W budynku znajdują się także cztery w pełni wyposażone kuchnie oraz pralnia w części podziemnej. W holu głównym umieszczono tzw. „tablicę przygód”, zachęcającą mieszkańców do wspólnego odkrywania miasta i inicjowania aktywności integracyjnych.
Niekoniecznie na cały rok akademicki
Dom studencki oferuje elastyczne warunki najmu – możliwe jest wynajęcie pokoju zarówno na cały rok, jak i na krótszy okres, z możliwością dołączenia w trakcie semestru. Rezerwacje przyjmowane są przez internet, a przyjazd i odbiór kluczy możliwy jest o dowolnej porze dzięki systemowi samoobsługowemu. W budynku funkcjonuje całodobowa opieka – w ciągu dnia działa recepcja, a w nocy obecna jest ochrona. Z personelem można kontaktować się również zdalnie, za pośrednictwem komunikatorów.
W części wejściowej przygotowano miejsce do odpoczynku, z dostępem do wody, przekąsek i owoców. Wystrój stref wspólnych – zdominowany przez stonowane beże, biele i ciepłe tkaniny – sprzyja wyciszeniu i buduje atmosferę domowego komfortu.
– Myślimy o studentach jak o młodych, ale już dorosłych osobach, które świadomie wybierają miejsce, w którym żyją. Zależało nam, by przestrzeń akademika odzwierciedlała te wartości – mówi Zdena Noack.
Nowy dom studencki sąsiaduje ze stacją kolejową Kraków Łobzów, skąd do centrum miasta można dotrzeć w kilka minut. W promieniu 10-20 minut jazdy komunikacją miejską znajdują się główne uczelnie Krakowa, m.in. Uniwersytet Jagielloński, AGH, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, Politechnika Krakowska oraz Uniwersytet Ekonomiczny.