Konin: Przedszkole nr 14 bez nowej grupy trzylatków. Mniej oddziałów od września
Podczas poniedziałkowego spotkania połączonych komisji społecznych Rady Miasta Konina o głos poprosili rodzice dzieci z Przedszkola nr 14 im. Krasnala Hałabały w Łężynie. Złożona przez nich petycja w sprawie utrzymania grupy trzylatków została negatywnie zaopiniowana przez komisję skarg i petycji.
– Mamy prośbę, żeby nie zamykać oddziału. Rodzice mogliby zrobić zbiórkę i przygotować salę dla dzieci, żeby spełniała wymogi przeciwpożarowe – mówili przedstawiciele rady rodziców.
Kontrola sanepidu i straży pożarnej wykazała wątpliwości dotyczące użytkowania holu.
– Odnosząc się do pobytu dzieci w przedszkolu, należy zapewnić im wydzielone sale o odpowiedniej powierzchni, wysokości, ogrzewaniu, oświetleniu, wentylacji itp. parametrach technicznych, oddzielonych od części komunikacyjnej drzwiami. W związku z tym wątpliwości budzi również zagadnienie zapewnienia w wydzielonym aneksie w holu (ograniczonym przenośnymi parawanami w wysokości mniejszej niż wysokość ścian w holu) odpowiednich warunków akustycznych – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta. – Prezydent Miasta Konina stoi na stanowisku, że obecnie nie ma możliwości utworzenia i funkcjonowania kolejnego (czwartego) oddziału w Przedszkolu nr 14 im. Krasnala Hałabały w Koninie.
Miasto mimo wszystko ogłosiło nabór dla najmłodszej grupy przedszkolaków, również w Łężynie. Okazało się, że przyjętych zostało sześcioro trzylatków, a pięcioro potwierdziło chęć dalszej edukacji przedszkolnej (przyjęte wcześniej jako 2,5-latki). Miejsca w placówce nie znalazło siedmioro dzieci (trzy- i czterolatki) z Konina.
– Można znaleźć miejsce w innym przedszkolu w mieście. Mamy ponad 50 wolnych miejsc. Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo w przedszkolach i patrzymy na demografię – mówi Witold Nowak.
Małgorzata Hopen, kierowniczka Wydziału Oświaty w konińskim magistracie, podkreśla, że ustalono limit każdej grupy przedszkolnej. To zgodnie z prawem 25 dzieci.
– Zdjęliśmy łącznie 15 oddziałów w przedszkolach – mówi Małgorzata Hopen. – Mamy w Łężynie połączone oddziały: sześciolatki, pięciolatki i czterolatki oraz czterolatki i trzylatki. W sumie 75 dzieci, w tym 13 dzieci z gmin ościennych – dodaje.
Radni dopytywali o szczegóły rekrutacji, a rodzice z Łężyna zaproponowali kompromis.
– Spróbujmy w tym roku. Zdajemy sobie sprawę z demografii, ale prosimy o szansę na kolejny rok – podkreśliła przedstawicielka rady rodziców.
Zastępca prezydenta ds. oświaty na kompromis nie przystał. Miasto dysponuje wolnymi miejscami w przedszkolach: nr 5, nr 6, nr 7, nr 13, nr 15 i nr 25 – dla dzieci urodzonych w 2022 roku – oraz w przedszkolach: nr 2, nr 4, nr 5, nr 13, nr 15 i nr 25 – dla dzieci urodzonych w 2021 roku.