Kraków: Progi punktowe w rekrutacji 2025 do liceów. Znamy klasy tylko dla orłów
W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych kandydaci mogą otrzymać maksymalnie 200 punktów:
- za świadectwo - 100 punktów
- za egzamin ósmoklasisty - 100 punktów, z czego:
- język polski (100 proc. x 0,35) = 35 pkt.
- matematyka (100 proc. x 0,35) = 35 pkt.
- język polski (100 proc. x 0,30) = 30 pkt.
Tam pójdą najlepsi
Sprawdziliśmy, jakie były w tegorocznej rekrutacji progi punktowe w liceach, a więc jaka najniższa liczba punktów pozwalała zostać uczniem wymarzonej klasy w poszczególnych krakowskich ogólniakach. Które klasy zapełnią olimpijczycy, prymusi, uczniowie z najlepszymi wynikami? Gdzie poprzeczka była zawieszona najwyżej? Takie informacje prezentujemy pod kolejnymi slajdami w naszej galerii.
W tym zestawieniu znajdziemy np. VIII Liceum Ogólnokształcące, w którym - jak podsumowała Agnieszka Liszowska, wicedyrektor ds. wychowawczych tej szkoły - progi punktowe w tym roku były rekordowe. Do klasy o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym potrzebne było minimum aż 177,1 pkt., a do klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej, jak też do klasy matematyka-informatyka-angielski - ponad 175 punktów. Tylko do jednej klasy - humanistycznej - wystarczyło mniej niż 170 punktów, dokładnie - 168.
Z kolei w II LO, by dostać się do najpopularniejszej klasy, czyli 1C z rozszerzoną matematyką, biologią i chemią, w tym roku trzeba było mieć 177,65 pkt., podczas gdy rok temu - 172,15, czyli o 5,5 pkt. mniej. Co więcej, jest to najwyższy próg punktowy od czasu wyjątkowego naboru na rok szkolny 2019/2020, czyli rekrutacji tzw. podwójnego rocznika, kiedy to do szkół średnich startowali równocześnie absolwenci zreformowanych podstawówek i ostatni uczniowie kończący gimnazja.
Najwyższe tegoroczne progi znaleźliśmy w najlepszym - według corocznych rankingów edukacyjnych - liceum w Krakowie, czyli V LO. By zostać uczniem klasy E, tzw. algorytmicznej (matematyczno-fizyczno-informatycznej) - oddziału pod patronatem Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Informatyki UJ - w tym roku trzeba było mieć minimum 186,65 punktów. A niewiele mniej, bo 185,55 pkt. - by dostać się do klas F i H- biologiczno-chemiczno-matematycznych, pod patronatem Wydziału Chemii oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
Najwięcej chętnych - jak co roku - do liceów
Przypomnijmy: samorządowe szkoły ponadpodstawowe w Krakowie zaoferowały kandydatom w tegorocznej rekrutacji 9948 miejsc w klasach wstępnych i pierwszych w szkołach ponadpodstawowych, w tym:
- 4848 miejsc w liceach
- 3994 - w technikach
- 1108 - w branżowych szkołach I stopnia.
Do krakowskich szkół średnich złożono 9728 wniosków rekrutacyjnych (to liczba wniosków potwierdzonych przez szkoły pierwszego wyboru, do których dołączono wszystkie wymagane załączniki). Jak co roku najwięcej chętnych starało się o miejsce w ogólniaku. O przyjęcie do liceów ubiegało się w tym roku 6765 kandydatów, do techników - 2641, a do branżowych szkół I stopnia - 322 osób.
Zakwalifikowanych do przyjęcia zostało 8005 kandydatów: 4775 do liceów, 2880 do techników i 350 do szkół branżowych I stopnia.
Natomiast 1223 kandydatów nie zostało zakwalifikowanych do przyjęcia do żadnej szkoły.
"Powodem niezakwalifikowania jest zbyt mała liczba punktów, jaką posiada kandydat" - informował krakowski magistrat.
Szkoły i klasy marzeń 2025
Liceami, do których złożono najwięcej wniosków o przyjęcie do szkoły okazały się kolejno:
- VIII Liceum Ogólnokształcące - 562 podania
- IV Liceum Ogólnokształcące - 445
- V Liceum Ogólnokształcące - 400
- X Liceum Ogólnokształcące - 390
- XXVII Liceum Ogólnokształcące - 382
- VI Liceum Ogólnokształcące - 375
- II Liceum Ogólnokształcące - 370
- XI Liceum Ogólnokształcące - 365
- I Liceum Ogólnokształcące - 311
- III Liceum Ogólnokształcące - 308.
Z kolei najbardziej szturmowanymi przez kandydatów klasami w liceach były:
- klasa 1 E z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim w VIII LO - pierwotnie 4,65 kandydata na jedno miejsce (a po utworzeniu dodatkowego oddziału i zwiększeniu limitu miejsc z 26 do 52 osób - 2,7 kandydata na jedno miejsce)
- klasa B z rozszerzonym językiem polskim, biologią i angielskim w X LO - 4,04
- klasa 1 D z rozszerzoną matematyką, informatyką i językiem angielskim w VIII LO - 3,81
- 1 A,B z rozszerzoną matematyką, biologią i chemią w VIII LO - 3,71
- klasa B z rozszerzoną matematyką, geografią i angielskim w IV LO - 3,57.
Rekrutacja uzupełniająca już trwa
Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się dziś (22 lipca). Jest prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej, z wykorzystaniem systemu informatycznego Omikron.
Składanie podań odbywa się w terminach:
- od 22 do 23 lipca - składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe,
- od 22 do 29 lipca - składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów, w rekrutacji do których nie obowiązują sprawdziany językowe lub próby sprawności fizycznej.
W rekrutacji uzupełniającej mogą brać udział także kandydaci, którzy zostali już przyjęci do szkół w rekrutacji zasadniczej (gdy np. przyjęto ich do szkoły, która nie była szkołą pierwszego wyboru, tylko wskazaną w dalszej kolejności - a chcą jeszcze spróbować dostać się do tej najbardziej pożądanej).
Rekrutację uzupełniającą prowadzą wyłącznie szkoły, w których po rekrutacji zasadniczej są nadal wolne miejsca.
- Według danych z systemu rekrutacyjnego z 22 lipca w rekrutacji uzupełniającej do samorządowych szkół ponadpodstawowych dla młodzieży w Krakowie jest dostępnych 1785 miejsc, w tym w liceach - 396, w technikach - 1037, a w branżowych szkołach I stopnia - 352 - przekazała nam Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego magistratu.
Pojedyncze wolne miejsca można znaleźć nawet w części najbardziej obleganych liceów w Krakowie.