Kraków: tłumy na ulicach i wysokie stężenie alkoholu. Apele o ciszę
W Krakowie mieszkańcy, jako jeden z głównych problemów, oprócz korków, braku miejsc postojowych i zanieczyszczenia powietrza, wskazują hałas, nie tylko ten komunikacyjny, ale również nocny.
To bolączka głównie mieszkańców ścisłego centrum, a więc Rynku Głównego i okolic oraz Kazimierza. Nagromadzenie tam lokali gastronomicznych, klubów muzycznych, pubów, dyskotek, a do tego sklepów z alkoholem powoduje, że szczególnie w weekendy przebywa na tym terenie tysiące osób. Część z nich bawi się w otwartej przestrzeni. Mieszkańcy skarżą się na hałas, zakłócanie porządku, śmiecenie.
Kontrole i mandaty za zakłócanie ciszy i porządku
Podczas niedawnej konferencji prezydent Krakowa Aleksander Miszalski oraz burmistrz nocny Jacek Jordan przypominali, że nocą obowiązują zasady dotyczące zachowania ciszy i porządku.
- Jeżeli chodzi o dwa główne ośrodki życia nocnego, czyli Stare Miasto i Kazimierz, to w godzinach wieczornych i do godziny 1 mniej więcej połowę osób przebywających tam stanowią turyści krajowi, po około 20 procent to mieszkańcy Krakowa i turyści zagraniczni. Po godzinie 1 do godziny 5 zdecydowaną większą stanowią już mieszkańcy - informuje burmistrz nocny Jacek Jordan.
Przypomina o akcjach prowadzonych w godzinach nocnych, szczególnie w weekendy, podczas których strażnicy miejscy i policjanci kontrolują ulice i place w centrum pod kątem zakłócania ciszy i porządku. Podczas tego typu akcji wystawiane są mandaty i udzielane są pouczenia.
Gdzie w Krakowie są największe problemy?
Zespół Burmistrza Nocnego przeanalizował dane Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień i ustalił, jaka jest proporcja obcokrajowców i obywateli Polski wśród osób przekazywanych pod opiekę MCPU, w których częściach miasta najczęściej dochodzi do interwencji oraz które miesiące roku są pod tym względem najbardziej problematyczne.
Z danych pozyskanych z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego za 2024 rok wynika, że tylko 8 proc. osób przekazanych pod opiekę MCPU to obcokrajowcy. Obywatele polscy stanowili 92 proc. osób objętych tymczasową opieką. Średnie stężenie alkoholu we krwi wśród wszystkich osób przekazywanych do MCPU wynosiło 1,02 ‰, przy czym u Polaków było wyższe – 1,03 ‰, a u obcokrajowców niższe – 0,93 ‰.
W ujęciu całorocznym najwięcej interwencji w 2024 roku odnotowano w grudniu (9,7 proc.), maju (9,4 proc.) i kwietniu (9,0 proc.). Z kolei najmniej problematycznymi miesiącami – mimo sezonu turystycznego – okazały się wrzesień i lipiec, w których miało miejsce odpowiednio 7,2 i 7,7 proc. wszystkich interwencji.
Równie istotne, co rozkład czasowy, są miejsca, z których najczęściej przewożono osoby nietrzeźwe. Wśród lokalizacji o największej liczbie interwencji w 2024 roku znalazły się ul. Pawia, osiedle Złotej Jesieni, ul. Wrocławska, ul. Jakubowskiego i ul. Prądnicka. Na szóstym miejscu uplasowała się ul. Floriańska – jedyna lokalizacja z historycznego centrum Krakowa w czołówce zestawienia. Dziesiątkę zamykają ulice: Bosacka, Księcia Józefa, os. Na Skarpie oraz ul. Kurniki.
Lokalizacje takie jak ulica Pawia, Bosacka czy Kurniki wskazują na wysoką koncentrację interwencji w rejonie Dworca Głównego. Z kolei obecność m.in. ulicy Jakubowskiego, Prądnickiej czy osiedla Złotej Jesieni może wskazywać, że wiele osób trafia pod opiekę MCPU bezpośrednio ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.
Przypominamy, że Radni Miasta Krakowa w marcu 2025 r. podnieśli opłatę za pobyt w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie osoby przyjętej celem wytrzeźwienia do 453 zł.