Kraków: Upamiętniono jedną z najbardziej śmiałych akcji zbrojnych
11 lipca 1944 r. grupa żołnierzy z harcerskiego batalionu „Parasol” i Kedywu Okręgu Kraków AK przeprowadziła akcję specjalną, której celem była likwidacja niemieckiego zbrodniarza gen. Wilhelma Koppego, wyższego dowódcy SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie, należącego do głównych organizatorów terroru wobec polskiej ludności. Dowództwo Kedywu powierzyło wykonanie zadania oddziałowi dowodzonemu przez Stanisława Leopolda „Rafała”, a na miejsce wykonania wyroku na niemieckim dygnitarzu wybrano róg ul. Powiśle i pl. Kossaka. Auto Koppego zdołało jednak wyminąć blokadę i Niemiec uszedł z życiem. Podczas odskoku kilku akowców poległo, odniosło rany lub dostało się w ręce Niemców, którzy zamordowali ich w więzieniu Montelupich.
Od wielu lat w ramach uroczystości przygotowywanych przez krakowski oddział Stowarzyszenie Szarych Szeregów oraz IPN spotykają się przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerskich i władz samorządowych. Uczestniczą w nich także żołnierze Wojska Polskiego, szczególnie Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dziedziczącej tradycje batalionu „Parasol” oraz Jednostki Wojskowej „NIL” im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
W tym roku uroczystości odbyły się w niedzielę 13 lipca. Rozpoczęły się w Krakowie przy ul. Powiśle przy tablicy upamiętniającej Akcję "Koppe". Tam po wystąpieniu przedstawicieli organizatorów i stowarzyszeń kombatanckich, Apelu Poległych, modlitwie, złożono kwiaty pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej i tablicą upamiętniającą Akcję "Koppe".
Uroczystości zaplanowano także w Udorzu leżącym na trasie odwrotu żołnierzy „Parasola” po przeprowadzeniu Akcji "Koppe".