Ławki, donice i palety z kartoników po soczkach? Białostocki sposób na uciążliwe odpady
Linia produkcyjna powstała w Hryniewiczach, gdzie spółka Lech ma swoją sortownię odpadów. To tu trafiają wszelkie kartoniki – czyli tzw. opakowania wielomateriałowe – oraz folia. Teraz z kartoników po soczkach i napojach powstaje… płyta kompozytowa, która może mieć wielorakie zastosowanie.
Lech przerabia kartoniki na płytę
Kartoniki po soczkach – jako tzw. opakowania wielomateriałowe – są odpadem trudnym do sprzedania. Nowa linia ma być remedium na tę recyklingową bolączkę. Pozwoli wykorzystywać kartoniki w 100 procentach.
- Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania płyty kompozytowej, który polega na oczyszczeniu i rozdrabnianiu odpadów opakowaniowych na drobne kawałki. Następnie poddaje się je prasowaniu w temperaturze 110–230 stopni Celsjusza i układaniu naprzemiennie z foliami z polietylenu, a następnie prasowaniu przy podwyższonym ciśnieniu. Odpady podaje się na linie w proporcjach: 70 proc. opakowania wielomateriałowe oraz 30 proc. folia – informuje spółka Lech.
W ten sposób Lech rozwija ideę recyklingu. Linia produkcyjna powstała dzięki współpracy z Politechniką Poznańską, która udzieliła białostockiej spółce komunalnej licencję na wykorzystanie technologii.
Jak informuje spółka, płyta ma szerokie zastosowanie. Może być wykorzystywana w:
- budownictwie,
- transporcie,
- logistyce,
- małej architekturze,
- sektorze meblarskim.
Z płyty można wykonywać np. półki do regałów magazynowych, panele dźwiękochłonne, podłogi do furgonetek, przyczep czy wagonów, produkcji ławek, palet magazynowych ale też płyt szalunkowych czy reklamowych.
Sposób na recykling. W mieście staną nowe ławki
Żeby do nowego materiału przekonać białostoczan, jeszcze w tym roku w kilku punktach Białegostoku pojawią się ławki wykonane z nowej płyty.
A spółka Lech pokazywana jest jako wzorzec firmy zajmującej się gospodarką odpadową. Obsługuje Białystok i gminy ościenne. W Hryniewiczach ma sortownię, do której trafiają te nasze śmieci, które nadają się do ponownego wykorzystania. Tu też w trakcie rozruchu jest nowoczesna kompostownia.
Z kolei w Białymstoku, przy ulicy Andersa, ma zbudowaną nowoczesną spalarnię, gdzie termicznie przetwarzane są tzw. odpady zmieszane. Powstającą tu energię ma wykorzystywać planowany po sąsiedzku aquapark.