Legnica: Spacery Historyczne. W sobotę ruszy dystrybucja wejściówek. Kolejny spacer po terenie cmentarza żydowskiego
Darmowe wejściówki na Legnicki Spacer Historyczny
Już od najbliższej soboty, 19 lipca, w kasie Muzeum Miedzi w Legnicy dostępne będą bezpłatne wejściówki na kolejny spacer z cyklu Legnickie Spacery Historyczne. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję poznać dzieje wyjątkowego miejsca - cmentarza żydowskiego w Legnicy. Spacer zatytułowany „Dom wieczności. Historia cmentarza żydowskiego” odbędzie się w niedzielę, 27 lipca o godz. 14:00.
Poznaj historię cmentarza żydowskiego
O wyjątkowości cmentarza żydowskiego w Legnicy świadczy fakt, że to jedyna dobrze zachowana dziewiętnastowieczna nekropolia na terenie miasta. Przetrwały tu interesujące nagrobki, przede wszystkim z przełomu XIX i XX w. które poza oczywistym upamiętnieniem dawnych mieszkańców, obrazują także wielki kunszt legnickich warsztatów kamieniarskich oraz są swoistą historią sztuki w pigułce – głównie dzięki ówczesnej stylistyce: historyzmu, eklektyzmu i secesji.
W XIX w. nastąpiła szybka asymilacja społeczności żydowskiej w duchu kultury niemieckiej, dlatego legnicki cmentarz żydowski wykazuje duże podobieństwo do cmentarzy ewangelickich czy katolickich z tamtego okresu. Równocześnie posiada cechy, które jednak akcentują jego odrębność kulturową, choćby poprzez symbolikę.
Nagrobki z okresu powojennego nie posiadają tak dopracowanych form, ale są śladem licznej społeczności polskich Żydów, którzy mieszkali w Legnicy po 1945 roku. W języku hebrajskim, cmentarz jest metaforycznie określany jako „bet olam” czyli dom wieczności. Jaki jest legnicki dom wieczności, będzie można odkryć podczas spaceru z przewodnikiem.
Spacer prowadzi prowadzi Piotr Piluk, łódzki publicysta i dokumentalista realizujący własny projekt „Ślady obecności” (od 1989), były działacz TSKŻ oraz redaktor „Słowa Żydowskiego” w Warszawie.
Ważne informacje organizacyjne
Udział w spacerze jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki, które można odbierać w kasie Muzeum Miedzi od soboty, 19 lipca. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.