Licheń Stary jako kierunek turystyczny? Trudno się tutaj nudzić. Zobacz, co oferuje sanktuarium i okolica
Licheńskie sanktuarium, to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego na mapie Polski. Nie trzeba jednak być osoba wierzącą, by się tam wybrać. W Licheniu Starym jest mnóstwo zakątków i historii, z którymi warto się zapoznać.
Co ciekawego w Licheniu?
Nie wystarczy zerknąć na bazylikę, by móc powiedzieć, że widziało się Licheń. Miejsce to ma do zaoferowania znacznie więcej. Na terenie sanktuarium znajdziemy nie tylko największy w kraju kościół i dwa mniejsze, ale także muzeum, kamienną górę "Golgotę", wiele posągów i figur, kaplice czy wieżę świątynną, na której szczyt można wjechać i podziwiać okolice z wysokości ponad 100 metrów.
Nie chcesz niczego przegapić? Na planie licheńskiego sanktuarium znajduje się 69 punktów:PLAN SANKTUARIUM
Będąc w Licheniu nie można nie zobaczyć takich perełek, jak największy w Polsce, czwarty w Europie i trzynasty na świecie zespół organów, składający się z 7 tysięcy piszczałek, z których największa ma 10 metrów. W dzwonnicy natomiast wisi największy dzwon w Polsce – ważąca prawie 15 ton „Bogurodzica”, dedykowana została Matce Bożej Licheńskiej.
Bywa także imprezowo
Gospodarze - księża z zakonu Marianów - stale dbają o to, by ściągać w swe progi pielgrzymów. Dzieje się tam wiele ciekawych wydarzeń. Doroczny słynny już festiwal radości, czy widowiskowe Misterium Męki Pańskiej ściągają tysiące wiernych - warto być na bieżąco z sanktuaryjnym kalendarzem.
Oprócz imprez organizowanych przez księży i pracowników sanktuarium, odbywają się tam także inne wydarzenia warte uwagi. Każdego roku wiosną fani motoryzacji znajdą coś dla siebie w Licheniu, gdyż odbywa się tam Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Zlot Pojazdów Zabytkowych. Na zakończenie lata natomiast możemy przyglądać się tam Mistrzostwom Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym.
Największa w Polsce od ponad 20 lat
Bazylika oficjalnie została otwarta dla wiernych po dziesięciu latach prac - 12 czerwca 2004 roku. Tego dnia tłumy wiernych uczestniczyły w uroczystości jej poświęcenia. Do dziś jest to największa świątynia w kraju, która mierzy 130 metrów długości i 70 szerokości, zwieńczona jest 36-metrową kopułą i wieżą sięgającą niemal 130 metrów.
Wnętrze bazyliki to ponad dwa hektary marmurowych posadzek rozłożonych na dwóch poziomach, bogata dekoracja, a także tysiące tabliczek z nazwiskami darczyńców, którzy przyczynili się do powstania świątyni. Mimo swojego ogromu, jak zaznaczają księża Marianie, nie rozmiar jest tu najważniejszy, lecz intencje i wiara, które to miejsce uczyniły wyjątkowym punktem na religijnej mapie Polski.
Las, w którym objawiła się Matka Boska
Sanktuarium dziś by nie istniało, gdyby prawie 200 lat temu w mieszczącym się nieopodal lesie nie doszło do objawień Matki Boskiej. Las Grąbliński jest obok samej bazyliki najważniejszym celem pielgrzymki wielu wiernych ze świata. Do objawień w owym lesie miało dojść w 1850 roku. Matka Boska ukazała się ubogiemu pasterzowi Mikołajowi Sikatce.
Warto odwiedzić choćby dla okolicy
Licheńskie sanktuarium, to świetny kierunek turystyczny w Wielkopolsce. Oprócz samej świątyni i sanktuaryjnych alejek, warto zwiedzić też inne zakamarki powiatu konińskiego. To wyjątkowy region zasługujący na szczególną uwagę.
W powiecie konińskim znajduje się 5 rezerwatów przyrody, 3 obszary krajobrazu chronionego i 2 parki krajobrazowe. Ponadto na jego terenie znajdują się 23 jeziora polodowcowe i kilka pokopalnianych, których wkrótce będzie jeszcze więcej. Do przemierzenia jest ponad 700 km wyznakowanych pieszych i rowerowych tras turystycznych.
W samym Licheniu Starym znajduje się najcieplejsze w Polsce jezioro - Jezioro Licheńskie. Wpływ na jego temperaturę ma elektrownia w Koninie, która korzysta ze zbiornika do chłodzenia swoich instalacji, wyniku czego woda się nagrzewa i sięga 30oC.